Rafał Trzaskowski, znany prezydent Warszawy, dzisiaj uroczyście otworzył działalność nowego ośrodka miejskiego, który specjalizuje się w leczeniu niepłodności. Uruchomienie poradni na Ursynowie, w Warszawskim Szpitalu Południowym, jest ważnym krokiem ku stworzeniu pierwszego w kraju ośrodka samorządowego skupiającego się na leczeniu niepłodności za pomocą techniki in vitro. Uroczystość otwarcia była także okazją dla spotkania z ministrem zdrowia Izabelą Leszczyną.
Obecny rząd planuje rozpocząć finansowanie leczenia niepłodności, w tym procedur zapłodnienia pozaustrojowego, od 1 czerwca bieżącego roku. Na ten cel zarezerwowane zostało 500 mln zł z budżetu państwa.
Minister zdrowia Izabela Leszczyna podczas swojej wizyty w Warszawskim Szpitale Południowym wyraziła satysfakcję z powstania centrum leczenia niepłodności z użyciem metody in vitro w publicznym szpitalu. Podkreśliła również, że jest przekonana o sukcesie tego projektu, dzięki zaangażowaniu profesjonalnej kadry i nowoczesnym rozwiązaniom.
Leszczyna wyraziła swoje podziękowania dla władz Warszawy za realizację miejskiego programu in vitro oraz za stworzenie pierwszego w kraju samorządowego centrum leczenia niepłodności. Wyraziła nadzieję, że inne miasta w Polsce pójdą śladem stolicy i otworzą podobne instytucje.
Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy, zapowiedział podczas wizyty, że otwarcie poradni to początek działań na rzecz pomocy rodzicom starającym się o dziecko. Prezydent dodał, że Warszawa chce być liderem w ochronie zdrowia, wspierając mieszkańców w realizacji marzeń o posiadaniu dzieci.
Ewa Malinowska-Grupińska, przewodnicząca Rady m.st. Warszawy, podkreśliła, że ochrona zdrowia to fundamentalne prawo każdego człowieka i wyraziła radość z faktu, że rząd zdecydował się wesprzeć finansowo procedurę in vitro.
Powstająca poradnia leczenia niepłodności tworzy nie tylko odpowiednie zaplecze kadrowe i logistyczne, ale również laboratorium. Dostęp do opieki ginekologicznej, andrologicznej, endokrynologicznej i psychologicznej jest zapewniony dla pacjentów. Ponadto, poradnia będzie oferować wsparcie dla osób zmagających się z nowotworami, które chciałyby zachować płodność na przyszłość poprzez mrożenie komórek rozrodczych.
Prezydent Trzaskowski przypomniał, że to właśnie samorządy, w tym Warszawa, były do tej pory liderami w pomaganiu mieszkańcom w staraniach o zostanie rodzicami. Dzięki miejskiemu programowi in vitro urodziło się w Warszawie ponad 2300 dzieci.
Warszawa posiada unikalny w skali kraju system opieki zdrowotnej nad kobietami, z poziomu miasta – to ponad 120 przychodni oraz 10 szpitali. Dodatkowo, stolica finansuje bezpłatne szkoły rodzenia dla około 10,5 tys. warszawianek rocznie, przeznaczając na ten cel niemal 16 mln zł w trakcie trwającej edycji programu.