Powrót do szkoły: Warszawski samorząd zwiększy wynagrodzenia dla pracowników edukacji

W najbliższych dniach aż 280 tysięcy studentów i 30 tysięcy nauczycieli powróci z letniego odpoczynku do szkół i przedszkoli. Tuż przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego, prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski podjął decyzję o podniesieniu płac pracowników sektora edukacji. Uchwała w tej sprawie została dzisiaj przyjęta przez radnych miasta.

Informacje na temat przygotowań do nadchodzącego roku szkolnego zostały przekazane na konferencji prasowej przez przedstawicieli warszawskiej administracji samorządowej. Konferencja odbyła się w Szkole Podstawowej nr 203 im. Antoniny i Jana Żabińskich znajdującej się na ulicy ks. I. Skorupki 8 w śródmieściu stolicy.

Prezydent Trzaskowski podkreślił, że nie ma nic ważniejszego dla przyszłości dzieci niż dobra edukacja. Zauważył, że władze Warszawy dołożyły wszelkich starań, aby zapewnić studentom najwyższej jakości warunki edukacyjne, a nauczycielom stabilne i godziwe warunki pracy. Dodał, że nauczyciele w Warszawie mogą liczyć na jedne z najwyższych płac podstawowych w kraju, dodatki motywacyjne oraz szeroką gamę szkoleń. Powiedział, że w nowym roku szkolnym nauczyciele, którzy codziennie muszą sprostać wielu wyzwaniom, będą mogli liczyć na wsparcie.

Zgodnie z przyjętą dzisiaj uchwałą, dyrektorzy i wicedyrektorzy będą mogli otrzymać średnio 1000 złotych lub więcej jako dodatek funkcyjny. Kierownicy szkolnych warsztatów, laboratoriów, pracowni i internatów mogą oczekiwać dodatku wynoszącego 500 złotych, a kierownicy szkolnych świetlic dodatkowe 200 złotych – powiedział prezydent Trzaskowski.

Warto dodać, że warszawski samorząd płaci również najwyższe dodatki motywacyjne dla nauczycieli (średnio 600 złotych na etat, a w szczególnych przypadkach 1200 złotych), dodatki dla opiekunów, dodatki za warunki pracy oraz przyznaje co roku nagrody dla najlepszych pedagogów. Wszyscy nauczyciele w stołecznych placówkach otrzymali już zwiększenie płacy podstawowej o 100 złotych, a od 1 września 2023 r. prawie 5 tysięcy nauczycieli z miejskich przedszkoli otrzyma zwiększony dodatek dla wychowawców przedszkolnych, tj. 380 złotych. Samorząd Warszawy zapewnia również bezpłatne szkolenia, warsztaty, wsparcie metodyczne i sieciowanie nauczycieli w Warszawskim Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych (WCIES) – miejskiej placówce doskonalenia nauczycieli.

Warszawska edukacja jest w bardzo dobrych rękach. Co ciekawe, tylko dzisiaj Rada Miasta Warszawy podjęła ponad 25 uchwał dotyczących stołecznej edukacji – powiedziała Beata Michalec, przewodnicząca Komisji Edukacji Rady M.st. Warszawy.

Gigantyczny budżet i rekordowy program inwestycyjny: W tym roku Warszawa przeznaczy na bieżące wydatki związane z edukacją prawie 9 miliardów złotych, czyli o 2 miliardy więcej niż w roku 2023. Rafał Trzaskowski podkreślił, że w ciągu ostatnich lat nakłady samorządu na edukację znacząco wzrosły, a zostało przyjęte wstępne porozumienie o zmianie sposobu finansowania edukacji, tj. likwidacji subwencji i zastąpieniu jej większymi dochodami własnymi samorządów, aby uwolnić finanse samorządów od decyzji rządu.

Warszawa kontynuuje realizację rekordowego programu inwestycji edukacyjnych. „Z myślą o rodzinach warszawskich systematycznie inwestujemy w nowe placówki edukacyjne. W ciągu ostatnich kilku lat wybudowaliśmy 17 szkół i 28 nowych przedszkoli, tworząc w ten sposób ponad 15 tysięcy nowych miejsc do nauki. Obecnie budujemy jeszcze 3 szkoły i 3 przedszkola, a mamy w planach kolejne” – powiedział prezydent Rafał Trzaskowski.

Jedną z oczekiwanych inwestycji było między innymi zakończenie budowy i otwarcie pierwszego publicznego liceum w Wesołej, które działa od tej wiosny.

Programy wsparcia: Samorząd Warszawy podejmuje również działania mające na celu wzmocnienie poczucia bezpieczeństwa uczniów oraz ich dobrostanu psychicznego. Dzieci i nastolatki uczące się w warszawskich szkołach mają zapewnioną opiekę psychologa lub pedagoga.

„Zauważamy wzrost liczby dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi – mamy już około 15 tysięcy uczniów z orzeczeniami w naszych placówkach. Dlatego inwestujemy w rozbudowę szkół specjalnych, tworzymy oddziały specjalne i integracyjne w szkołach ogólnodostępnych oraz rozwijamy edukację inkluzyjną” – powiedział prezydent Trzaskowski.

Oferta miasta obejmuje również sieć prawie 30 poradni psychologiczno-pedagogicznych oraz wsparcie specjalistów. Szkoły wspierają inicjatywy, które wpływają na dobrostan uczniów. W śródmiejskiej szkole, gdzie odbyła się dzisiejsza konferencja prasowa, od lat istnieje możliwość gry w piłkarzyki. Obecni i byli uczniowie tej szkoły niedawno wrócili z Niemiec z medalami mistrzów świata juniorów w tej dyscyplinie. Dzisiaj pokazali swoje umiejętności w meczu sparingowym z prezydentem.

Dzieci cudzoziemskie w warszawskich placówkach: Przed rozpoczęciem roku szkolnego ważnym tematem jest integracja uczniów cudzoziemskich z polskim systemem edukacji. Warszawa ma dużo doświadczenia w tej dziedzinie, ponieważ obecnie w miejskich szkołach uczy się już ponad 27 tysięcy obcokrajowców z 120 krajów, w tym prawie 13 tysięcy uczniów z Ukrainy, którzy przybyli do Polski po wybuchu wojny w ich kraju.

Przez ostatnie lata warszawski samorząd wykonał ogromną pracę, aby zintegrować dzieci i nastolatków z Ukrainy z polskim systemem edukacyjnym. „Od września możemy oczekiwać napływu nowych uczennic i uczniów do miejskich placówek edukacyjnych, co będzie dla nas wielkim wyzwaniem zarówno organizacyjnym, jak i finansowym” – podkreśliła Renata Kaznowska, zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy, odpowiedzialna między innymi za edukację w mieście.

Wiceprezydentka podkreśliła, że obecnie warszawski samorząd nie zna jeszcze skali tegorocznego zainteresowania przystąpieniem do polskiego systemu edukacji kolejnych młodych gości z Ukrainy, ale dowiemy się więcej po rozpoczęciu roku szkolnego.