Montaż instalacji gazowej w samochodzie to rozwiązanie, na które decyduje się wielu kierowców. Dzięki niemu można skutecznie obniżyć koszty eksploatacji auta, ale też cieszyć się bardziej ekologiczną jazdą. Jednak aby legalnie poruszać się pojazdem zasilanym LPG, warto pamiętać o kilku formalnościach.
Weryfikacja dokumentów po montażu gazu
Bardzo ważną kwestią po założeniu gazu LPG w samochodzie jest dopilnowanie, czy otrzymaliśmy od wykonawcy instalacji wszelkie dokumenty z tym związane, a także, czy zawierają one prawidłowe dane. W warsztacie powinniśmy dostać między innymi świadectwo homologacji sposobu montażu, certyfikat butli gazowej oraz rachunek za przeprowadzone prace. Te elementy bowiem są potrzebne do zalegalizowania nowego wyposażenia pojazdu.
Zgłoszenie instalacji gazowej w urzędzie
Po założeniu instalacji LPG w samochodzie musimy ją oficjalnie zarejestrować. Zgodnie z prawem wspomniane wcześniej dokumenty, a także dowód rejestracyjny, kartę pojazdu, dowód tożsamości lub upoważnienie od właściciela samochodu – należy przedstawić w wydziale komunikacji w urzędzie starostwa powiatowego lub urzędzie miasta w ciągu 30 dni. Termin ten obowiązuje od wyjścia z warsztatu z nowym wyposażeniem auta.
W przypadku Warszawy instalacje na gaz LPG trzeba zgłaszać do wydziału komunikacji w urzędzie znajdującym się w dzielnicy, w jakiej pojazd jest zarejestrowany. Mieszkańcy, na przykład Mokotowa, powinni udać się zatem do placówki zlokalizowanej przy ul. Wiktorskiej 91A w Warszawie. Niezłożenie dokumentów w wyznaczonym terminie może skutkować otrzymaniem mandatu karnego oraz utratą dowodu rejestracyjnego przy kontroli drogowej.
Coroczne wykonywanie badań technicznych
Niezależnie od tego, czy w aucie zamontowana została instalacja gazowa BRC, KME czy system na LPG innej marki – każdy właściciel samochodu musi dbać o regularne wykonywanie obowiązkowych przeglądów technicznych pojazdu. Aby spełnić ten wymóg należy co roku udać się do stacji kontroli pojazdów, gdzie specjaliści oceniają, czy samochód nadaje się do bezpiecznego uczestnictwa w ruchu drogowym. Przegląd taki w przypadku auta z instalacją na gaz kosztuje 162 zł, a jego cena z góry ustalona jest w rozporządzeniu ministra.
Należy pamiętać jednak, że do pozytywnego przejścia badania technicznego potrzebne są dokumenty, w tym standardowo – dowód rejestracyjny, a także papiery otrzymane od wykonawcy instalacji LPG, takie jak wtórnik świadectwa homologacji sposobu montażu i atest zbiornika gazowego. Właściciele aut, którzy zamontowali butlę na LPG w samochodzie po 17 maja 2024 roku, muszą zwrócić też uwagę na to, czy na instalacji (na ramie lub nadwoziu) znajduje się stosowna tabliczka informacyjna.