Bezpieczeństwo na cmentarzach podczas Wszystkich Świętych i Zaduszek – akcja "Znicz" i "Hiena"

Począwszy od piątku, 27 października, straż miejska i policja zainicjowały działania w ramach operacji o nazwie „Znicz” oraz „Hiena”. Głównym celem tych działań jest zapewnienie bezpiecznych warunków dla odwiedzających cmentarze oraz ścisła kontrola legalności handlu prowadzonego w pobliżu miejsc spoczynku.

Święto Wszystkich Świętych i Zaduszki to okres, kiedy drogi prowadzące do nekropolii są przepełnione. Pojawia się także zwiększone ryzyko kradzieży oraz zagrożenie zgubienia się. Dlatego zarówno cmentarze, jak i ich najbliższe otoczenie będą pod stałym nadzorem strażników miejskich i funkcjonariuszy policji.

W celu minimalizacji powyższych zagrożeń, straż miejska rekomenduje korzystanie z publicznego transportu miejskiego. Jeśli mimo to zdecydujemy się na podróż własnym samochodem, powinniśmy wcześniej sprawdzić lokalizację parkingów oraz uwzględnić możliwe zmiany w organizacji ruchu drogowego. Ważne jest również, aby nie pozostawiać w samochodzie cennych przedmiotów, a na cmentarz zabierać jedynie niezbędne dokumenty i odpowiednią ilość gotówki. Portfel powinien być zawsze przechowywany w bezpiecznym miejscu – radzi straż miejska w swoim oficjalnym komunikacie.

Podobnie, straż miejska zwraca uwagę na konieczność ostrożności podczas prac porządkowych na grobach. Szczególnie narażone na kradzieże są pozostawione bez opieki przedmioty. Wskazane jest także zwrócenie większej uwagi na dzieci i osoby starsze, szczególnie te cierpiące na problemy z pamięcią.

Co roku strażnicy miejscy kontrolują również legalność handlu sprzętem nagrobkowym w okolicach cmentarzy. Działania te mają na celu ograniczenie oszustw handlowych i nielegalnych praktyk. Straż miejska szczególnie podkreśla, że nie jest dozwolone prowadzenie działalności handlowej bez odpowiednich zezwoleń i zgód właścicieli terenu. Kontrole mają także za zadanie wyeliminowanie z rynku kwiatów, wieńców i innych elementów dekoracji nagrobków zdobytych w nielegalny sposób.

Akcje „Znicz” oraz „Hiena”, realizowane przez służby miejskie i policyjne, potrwają do 5 listopada.