Decydujący etap 10. edycji Nagrody Architektonicznej Prezydenta Warszawy w pełnym rozkwicie

Właśnie ruszył etap decydujący jubileuszowej 10. edycji Nagrody Architektonicznej Prezydenta m.st. Warszawy. Mieszkańców stolicy oraz innych zainteresowanych zaprasza się do oddania swojego głosu na obiekty lub wydarzenia, które ich zdaniem zasługują na prestiżową nagrodę.

Zgłoszonych do plebiscytu zostało aż 100 propozycji, z których jury wybrało 15 najbardziej godnych uwagi. Na liście nominowanych znalazły się zarówno monumentalne budowle jak Muzeum Historii Polski czy Muzeum Wojska Polskiego, ale i skromne, choć niezmiernie potrzebne dla społeczności miejsca takie jak drewniana biblioteka publiczna w Choszczówce czy Dom Matki Bożej Serdecznej we Włochach, służący pomocą osobom dotkniętym problemem bezdomności – jak podkreśla prezydent miasta, Rafał Trzaskowski.

Istotną kategorią są także inwestycje wpływające na poprawę jakości przestrzeni publicznej. Tu mocne punkty zdobywają parki, które po modernizacji odzyskały swój dawny blask. Wiosną mieszkańcy będą mogli w pełni cieszyć się ich urokami. Na liście nominowanych znalazły się też nowe osiedla oraz niecodzienne wydarzenia.

Trzaskowski wyraża swoją radość z faktu, że wśród nominowanych znalazły się miejskie parki, takie jak Pole Mokotowskie, które przeszło gruntowną metamorfozę. Prezydent miasta podkreśla również wartość historyczną kopca Powstania Warszawskiego z Parkiem Akcji „Burza”, który powstał na gruzach pozostałych po powojennej odbudowie miasta. Teren ten został uporządkowany i jest teraz łatwo dostępny dla wszystkich.

Głosować na swoich faworytów można do 21 marca, poprzez stronę konkursu nagroda-architektoniczna.pl. Budynek, miejsce lub wydarzenie, które zdobędzie najwięcej głosów, otrzyma prestiżową Nagrodę Mieszkańców. Jury konkursowe, składające się z 12 ekspertów pod przewodnictwem Marii Wasiak i Marleny Happach, dokonało trudnej selekcji zgłoszeń i wytypowało 15 nominacji w pięciu kategoriach.

Na liście nominowanych znalazły się obiekty i wydarzenia z kategorii: architektura użyteczności publicznej, architektura mieszkaniowa, nowe życie budynków, projektowanie przestrzeni publicznej oraz wydarzenie architektoniczne. Wszystkie są nominowane do Nagrody Architektonicznej Prezydenta m.st. Warszawy, ale tylko jedna inwestycja lub jedno wydarzenie zdobędzie Nagrodę Mieszkańców.

W ramach wydarzenia w Zodiaku, Warszawskim Pawilonie Architektury, odbywa się wystawa poświęcona Nagrodzie Architektonicznej. Można na niej zobaczyć prezentację tegorocznych nominowanych, a także podsumowanie poprzednich edycji nagrody. Organizatorem konkursu i fundatorem Nagrody jest Prezydent m.st. Warszawy, a patronat medialny nad wydarzeniem objęły: „ARCHITEKTURA-murator”, „Architecture Snob”, „RZUT”, „VOGUE”, „White MAD”, „NW. NOWA WARSZAWA” oraz „URBNEWS”.