Ile kosztuje mieszkanie w Warszawie? Raport 2023

Stolica to najdroższe miasto w Polsce, jeśli chodzi o ceny nieruchomości z rynku pierwotnego. Za metr kwadratowy nowego mieszkania w Warszawie średnio zapłacimy więcej niż w jakimkolwiek innym polskim mieście. Ile aktualnie może wynieść nas zakup lokalu mieszkalnego i od czego zależy ostateczna kwota? Zapraszamy do lektury naszej analizy i prognoz cen mieszkań w najbliższej przyszłości.

Jakie czynniki wpływają na wartość nieruchomości w Warszawie?

Cena, jaką możemy zapłacić za nieruchomość w Warszawie uzależniona jest od wielu czynników. Największy wpływ na wartość nieruchomości z rynku pierwotnego mają: 

  • Lokalizacja – najbardziej atrakcyjne mieszkania w Warszawie znajdziemy w centralnych dzielnicach miasta, takich jak Śródmieście, Mokotów czy Żoliborz. Lokale mieszkalne w tych lokalizacjach są droższe ze względu na bliskość centrum, świetną komunikację i infrastrukturę, a deweloperzy wykorzystują to położenie do tworzenia atrakcyjnych osiedli o podwyższonym standardzie wykończenia. 
  • Standard wykończenia – inwestycje deweloperskie oferujące nowe mieszkania w Warszawie z wyższym standardem wykończenia są, rzecz jasna, droższe. W stolicy popularne są mieszkania z dużymi oknami, balkonami lub tarasami, a także te z zapewnionym miejscem postojowym w garażu podziemnym. Najlepsze inwestycje posiadają reprezentacyjne lobby z recepcją czy zaaranżowaną przestrzeń wspólną, np. w postaci klubów fitness lub chociażby zielonych stref relaksu.  
  • Dostępność transportu – ceny nieruchomości z rynku pierwotnego są wyższe w dzielnicach, które są dobrze skomunikowane z resztą miasta. Za mieszkanie zlokalizowane w dzielnicy położonej w pobliżu stacji metra zapłacimy więcej. 
  • Trendy na rynku – ceny mieszkań w Warszawie są również uzależnione od trendów na rynku. Moda może dotyczyć lokalizacji, zrównoważonego budownictwa czy designu. 

Podsumowując, lokalizacja, standard wykończenia i dostępność transportu to czynniki, które mają największy wpływ na wartość nieruchomości w Warszawie. .

Ceny mieszkań w Warszawie a dzielnice 

Obecnie średnia cena za metr kwadratowy mieszkania w Warszawie wynosi ok. 12 tys. zł, ale w zależności od lokalizacji, mieszkania kosztują odpowiednio mniej lub więcej. Aktualnie najdroższą dzielnicą stolicy jest Śródmieście, gdzie za metr kwadratowy mieszkania zapłacimy średnio 17 tys. zł. Na drugim miejscu najdroższych dzielnic Warszawy plasuje się Żoliborz z kwotą ok. 14,7 tys. zł, natomiast na trzecim – Wilanów z ceną ok. 14,3 tys. zł za metr kwadratowy. 

Dzielnicą, w której obecnie znajdziemy najtańsze mieszkania jest Rembertów – koszt metra kwadratowego mieszkania w tej warszawskiej dzielnicy to ok. 9,4 zł. Niewiele droższe mieszkania dostępne są na Białołęce ze średnią ceną 9,6 tys. zł i w dzielnicy Wawer, gdzie za metr kwadratowy zapłacimy ok. 9,9 tys. zł. 

Prognozy cen mieszkań w Warszawie 

W porównaniu z miesiącem poprzednim (marzec vs. luty 2023), ceny mieszkań w Warszawie wzrosły o 51 zł, czyli 0,4% i wszystko wskazuje na to, że ten trend się utrzyma. Mimo że przez ostatni rok rynek mieszkań w stolicy się ustabilizował, od początku roku 2023 możemy zaobserwować ponowny, bardziej dynamiczny wzrost. Ceny mieszkań w Warszawie w kwietniu i maju mogą wzrosnąć nawet do 12,5 tys. zł za metr kwadratowy.