Jak uzyskać wsparcie po stracie bliskich?

W najtrudniejszych chwilach, tuż po śmierci kogoś bliskiego, pomocy przy organizacji pogrzebu i dopełnieniu wszelkich formalności warto szukać bezpośrednio w zakładach pogrzebowych, zajmujących się kompleksową organizacją takich przedsięwzięć. Te posiadające najdłuższy staż i największe doświadczenie, są w stanie fachowo i merytorycznie wesprzeć rodzinę zmarłego podczas całego procesu bez zbędnego stresu czy nadmiaru spraw do załatwienia, począwszy od kwestii transportu zwłok, przez ich przygotowanie, na organizacji pogrzebu i dopełnieniu formalności kończąc.

Pomoc w organizacji pogrzebu – czego można oczekiwać od zakładu pogrzebowego?

Do pomocy przy organizacji pogrzebu warto wybierać jedynie największe i najlepiej przygotowane zakłady pogrzebowe w Warszawie, takie jak ZUP Niebo, działający na terenie miasta od wielu lat. Pracownicy takich miejsc najlepiej wiedzą, jak zorganizować pogrzeb zarówno pod względem aktualnie obowiązujących przepisów prawnych, jak i samego przebiegu, przygotowania i oprawy ceremonii. Doświadczenie, znajomość przepisów oraz współpraca z inspektorami BHP jest szczególnie ważna, gdy w grę wchodzi konieczność ekshumacji ciała zmarłego. Sam proces jest dość skomplikowany pod względem urzędowym, dlatego warto pozostawić go w rękach specjalistów.

Jakie usługi pogrzebowe są najczęściej oferowanymi?

Zakres usług pogrzebowych, oferowanych przez najlepsze zakłady, jest dzisiaj obecnie bardzo szeroki i zaczyna się już w chwili eksportacji ciała z miejsca zgonu i przewiezienia go do zakładowej, nowoczesnej chłodni. To w niej ciało zmarłego czeka na załatwienie spraw urzędowych oraz przygotowanie ceremonii. Pracownicy zakładu pogrzebowego mogą zadbać nie tylko o umycie i umalowanie ciała oraz ułożenie fryzury, ale także o dobranie stosownej garderoby – garnituru lub sukni, odpowiednich do okazji. Na miejscu dostępne są również trumny oraz urny, do wyboru w zależności od sposobu pochówku. Obecnie standardem jest posiadanie przez zakłady pogrzebowe krematorium, dlatego Klient ma możliwość zadecydowania o opcji pochówku w ziemi lub o spaleniu zwłok.

Przygotowanie ceremonii zawsze uwzględnia indywidualne życzenia Klientów, w tym charakter pogrzebu – świecki lub odbywający się w duchu obrządku katolickiego. Stosownie do wybranej opcji, zakład w ramach usług pogrzebowych zapewnia obecność kapłana lub mistrza ceremonii. Pracownicy dbają także o estetyczną oprawę wydarzenia, pomagając przy wyborze najodpowiedniejszych kompozycji kwiatowych – sztucznych i żywych – oraz muzyki.

Usługi pogrzebowe związane ze sprawami urzędowymi

Pomoc w organizacji pogrzebu dotyczy również załatwienia wszystkich wymaganych prawem obowiązków urzędowych. Pracownicy zakładu mogą rozwiązać kwestie cmentarne, związane np. z miejscem pochówku i wypełnieniem wymaganych do tego celu dokumentów. Dobrze zorganizowane firmy są też w stanie pomóc przy dopełnieniu formalności w celu uzyskania zwrotu środków za pochówek z ZUS lub KRUS, a także oferują atrakcyjne systemy ratalne. To znaczne ułatwienie dla bliskich, którzy mogą skupić się na rzeczach w danej chwili znacznie dla nich ważniejszych.

Konsolacja jako dodatkowa usługa pogrzebowa

Jedynie nieliczne zakłady pogrzebowe oferują możliwość zorganizowania nie tylko samego pogrzebu, ale również towarzyszącej mu konsolacji, czyli stypy. W wielu rodzinach zwyczaj ten jest wciąż żywy, ale przygotowanie do niego zajmuje dużo czasu, uwagi i wysiłku. Warto więc zdecydować się na firmę, która nie tylko oferuje pomoc w organizacji pogrzebu, ale też jest w stanie przygotować stypę dla uczestników i zagwarantować im transport autokarami i busami na terenie całego kraju.