Jak wybrać kancelarię prawną z doświadczeniem w sprawach cudzoziemców?

W ostatnich latach coraz więcej cudzoziemców decyduje się na osiedlenie w Polsce. Tym samym wielu obcokrajowców zastanawia się, co zrobić, by przebywać w kraju legalnie. Przed tym samym problemem stają pracodawcy zatrudniający osoby spoza granic Polski i chcący mieć pewność, że działają zgodnie z przepisami. Rozwiązaniem może się okazać skorzystanie z usług kancelarii adwokackiej. Problem w tym, że ta gałąź prawa jest bardzo skomplikowana i trudno znaleźć specjalistów. Na co więc zwrócić uwagę przy dokonywaniu wyboru? 

Wybierz kancelarię z odpowiednią specjalizacją

Nie ma możliwości, by prawnik był specjalistą od każdej gałęzi prawa. Z prawem karnym, cywilnym czy gospodarczym styka się jednak przynajmniej podczas studiów i aplikacji – obojętnie jaką drogę obierze później. Nawet jeśli któraś z tych dziedzin nie jest mu szczególnie bliska w życiu zawodowym, ma już przynajmniej jakieś podstawy, dzięki którym sprawniej odnajdzie się w przepisach. 

Inaczej wygląda to natomiast w odniesieniu do prawa imigracyjnego, na którym nie skupia się ani program studiów, ani kilkuletnia aplikacja adwokacka. Tym samym trzeba włożyć dużo pracy i nabyć doświadczenia, by zostać ekspertem w tej dziedzinie. A to naprawdę duże wyzwanie, biorąc pod uwagę zawiłość przepisów oraz konieczność zaznajomienia się z procedurami obowiązującymi w urzędach i kwestiami administracyjnymi. Właśnie dlatego tylko kancelaria, która specjalizuje się w sprawach imigracyjnych, będzie w stanie poprowadzić sprawę dotyczącą cudzoziemców i nie narażać Cię przy tym na ryzyko błędów. 

Upewnij się, że powierzasz tę sprawę kancelarii

Wiesz już, jak skomplikowane jest rzetelne poprowadzenie sprawy dotyczącej cudzoziemców. Dodajmy do tego jeszcze fakt, że takie usługi oferują również inne podmioty niebędące kancelariami – np. biura księgowe, agencje pracy czy biura doradcze. Pracujące tam osoby nie są adwokatami i nie zatrudniają adwokatów. Nie znają więc przepisów i procedur prawnych. Mimo wszystko oferują swoje usługi w tym zakresie. A skoro ryzyko popełnienia błędu jest naprawdę duże, gdy swoją sprawę powierzasz prawnikowi bez doświadczenia w sprawach imigracyjnych, to wyobraź sobie, jak znacząco to ryzyko wzrasta, gdy ma się nią zająć ktoś, kto nawet nie ukończył studiów prawniczych. Właśnie dlatego wybieraj ostrożnie i po pomoc prawną udawaj się tylko do kancelarii. 

Doświadczenie cenniejsze niż wiedza książkowa

Z wyżej wymienionych powodów w kontekście spraw imigracyjnych tak ważne jest, by prawnik posiadał nie tylko wiedzę teoretyczną, ale i praktyczną. Nie bez powodu w naszej Kancelarii nieraz podkreślamy, że zdobywaliśmy doświadczenie pracując w Departamencie Legalizacji Pobytu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, Departamencie Administracji Publicznej w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, a także w Urzędzie do Spraw Cudzoziemców. 

Wspominamy o tym nie bez powodu. Dzięki poznaniu procedur od strony administracyjnej możemy nie tylko zaproponować klientowi rozwiązania dostosowane do jego sytuacji i poprowadzić jego sprawę. Dysponujemy wiedzą, której nie da się zdobyć poprzez samo czytanie przepisów. Dzięki temu, że wiemy, czego spodziewać się od strony działań urzędu i jak dokładnie przebiegają procedury. A to sprawia, że możemy reagować szybko i działać skutecznie. 

Nie obędzie się bez znajomości języków obcych

Znajomość języków obcych to konieczność w przypadku kancelarii adwokackiej prowadzącej sprawy cudzoziemców. Bez tego nie będzie w stanie porozumieć się ze swoimi klientami, przełożyć zawiłości prawnych na proste komunikaty i sprawić, by klient czuł się bezpiecznie i wiedział, co dzieje się w jego sprawie. 

Nie zapomnij o przeczytaniu opinii

Jak przy wyborze kancelarii dla każdego typu spraw i tutaj ważne będą opinie innych klientów. Warto zwrócić uwagę na takie kwestie jak zaangażowanie prawników w prowadzenie spraw i skuteczność działania, ale także gotowość na pomoc w szczególnie skomplikowanych przypadkach. Jeśli z opinii klientów wynika, że adwokaci z danej kancelarii byli w stanie poradzić sobie ze skomplikowaną sprawą dotyczącą prawa cudzoziemców, to istnieje duża szansa, że ze spokojną głową można powierzyć im też swój własny przypadek. 

Artykuł powstał we współpracy z adwokatką Aldoną Sikorską z adwokacisikorscy.pl