Aby być fizycznie zdrowym, należy prawidłowo się odżywiać, odpoczywać, ale też nie stronic od aktywności. Jednak czy to wystarczy, żebyśmy dobrze się czuli? Większość z nas nie docenia znaczenia stanu psychicznego, emocji, uczuć i myśli, relacji i życia w zgodzie ze sobą. Przyjrzyjmy się człowiekowi jako całości: czego potrzeba mu do szczęścia?
Sfery życia człowieka a poczucie szczęścia
Pytanie, kim tak naprawdę jest człowiek i ile w nim to materia, a ile — umysł, uczucia, emocje oraz elementy duchowe, oraz czy (i czym konkretnie) różnimy się od zwierząt, jest tematem rozważań filozoficznych od wielu lat.
XX-wieczny austriacki psycholog i psychiatra, Viktor Frankl, twierdził, że człowiek jako całość posiada 3 sfery: ciało, psychikę i duszę. Każda z nich jest tak samo ważna, zatem zdrowie i dobre samopoczucie zależy nie tylko od odpowiedniej diety czy ilości ruchu. Idąc za tym myślicielem, przyjrzyjmy się naszym potrzebom.
Czego potrzebuje moje ciało?
Ciało potrzebuje składników odżywczych. Potrzebuje odpowiedniej ilości i jakości tlenu. Dobrym nawykiem jest też dbanie o kondycję fizyczną, ale także o odpowiednio długi sen. Twój organizm potrzebuje być przez Ciebie kochany. Nie chodzi tu tylko o akceptację własnego wyglądu — miłość do ciała to coś o wiele więcej. To branie leków w trakcie choroby, wizyty u lekarza i badania kontrolne, wspieranie odporności i unikanie szkodliwych substancji (np. papierosów). Twoje ciało może również potrzebować czułego dotyku bliskiej osoby lub kosmetyku, który wpłynie na Twoje poczucie komfortu. Wyrazem miłości do własnego ciała może być delikatny makijaż, albo relaksująca kąpiel.
Jakie potrzeby ma moja psychika?
Ludzie są istotami społecznymi i do szczęścia potrzebują dobrych, satysfakcjonujących relacji z innymi. Przyjaźń, relacje koleżeńskie i rodzinne są niezwykle ważne. Znaczenie ma też samorealizacja zawodowa, sposób spędzania wolnego czasu, hobby. Nikt z nas nie ma idealnego życia. Każdy przeżywa problemy w relacjach z innymi, smutki, a może nawet traumy. Pomimo szerzenia się wiedzy na temat ludzkiej psychiki wielu z nas nadal uważa dbanie o swoje zdrowie psychiczne za coś dziwnego i wstydliwego. Tymczasem ta sfera jest tak samo ważna jak ciało i duch — o nią również trzeba się zatroszczyć. Specjalistów tej dziedziny znajdziesz w centrum zdrowia psychicznego w Warszawie. Zgłoszenie się na wizytę jest często pierwszym krokiem do podniesienia jakości swojego życia we wszystkich sferach.
A co z umysłem i duszą?
Kontakt ze sztuką, literaturą i szeroko pojętym sacrum to także bardzo ważne elementy ludzkiej egzystencji. Ludzie różnią się między sobą podejściem do religii i światopoglądem dotyczącym posiadania duszy czy życia po śmierci (jedni wierzą w Boga, inni nie, część z nas chodzi regularnie do kościoła, inni zaś wolą modlić się lub medytować w zaciszu własnego domu, lub zgłębiają wiedzę z zakresu filozofii i etyki). Aby zachować zdrowie w sferze umysłowo-duchowej, najważniejsze wydaje się podążanie za głosem własnego sumienia i stały kontakt z tym, co nas rozwija i wzmacnia.
Człowiek: 3 osobne sfery, czy jedna całość?
Tak naprawdę wszystkie te 3 sfery przenikają się i mają na siebie wzajemny wpływ. Gdybyśmy spróbowali je rozdzielić, okazałoby się to niemożliwe. Nałogi niszczą nie tylko ciało, ale także psychikę. Zły stan psychiczny, spowodowany np. traumą lub depresją, powoduje wymierne objawy fizyczne. Jeśli czujemy się niespełnieni w naszych dążeniach związanych z rozwojem duchowym lub umysłowym, często przekłada się to na samopoczucie zarówno psychiczne, jak i fizyczne. Jak widać, człowiek jest niepodzielną całością i tylko dbanie o wszystkie sfery życia może zapewnić nam pełnię dobrego nastroju i szczęścia.