Konsekwencje sąsiedzkich spięć: areszt za rozboj i zarzuty za spowodowanie ciężkiego uszczerbku na zdrowiu

W centrum miasta, funkcjonariusze policji ujęli trójkę mężczyzn w wieku od 42 do 59 lat właśnie podczas popełniania przestępstwa. Dwaj z nich zostali oskarżeni o rozbój i tymczasowo umieszczeni w areszcie. Grozi im teraz kara do dwunastu lat pozbawienia wolności. Z drugiej strony, człowiek, który stał się ofiarą tego incydentu, usłyszał zarzuty za zaszkodzenie innym poważnie na zdrowiu jesienią 2022 roku – ofiarą był znajomy jednego z aresztowanych.

Celem ataku stał się 31-letni mężczyzna wracający do domu z pracy. Kiedy przechodził ulicą Bartoszewicza, został zaatakowany przez trzech mężczyzn, których już znał. Brutalnie go pobili, a jeden z nich używał ukrytego w torbie młotka. Na szczęście, interweniowali policjanci z Wydziału Wywiadowczo-Patrolowego, którzy szybko pojawiły się na miejscu zdarzenia. Funkcjonariusze udzielili pierwszej pomocy poszkodowanemu i aresztowali sprawców. Wszystkie wykorzystane w ataku przedmioty, w tym nożyce i młotek, zostały zabezpieczone. Jak się okazało, sprawcy pragnęli zabrać pieniądze 31-latka, z którym od lat toczyli sąsiedzki spór. W wyniku napaści, ofiara odniosła szereg obrażeń, w tym głowy i została przewieziona do szpitala.

Wszyscy zatrzymani zostali przewiezieni do Komendy Rejonowej Policji Warszawa I. Każdy z nich był pod wpływem alkoholu, mieścił się w granicach dwóch promili. Po wytrzeźwieniu dwóch ucierpiała zarzuty dotyczące rozboju. Za takie przestępstwo grozi im kara do 12 lat więzienia, a minimalna kara wynosi trzy lata – ze względu na użycie niebezpiecznych narzędzi.

Sąd uznał za słuszny wniosek Prokuratury Rejonowej Warszawa Śródmieście-Północ o tymczasowe aresztowanie 44- i 59- letniego mężczyzn na okres trzech miesięcy.

Policjanci specjalizujący się w walką z przestępczością przeciwko życiu i zdrowiu poddali całą sytuację dokładnej analizie. Udało im się odkryć, że 31-latek jesienią 2022 roku spowodował poważne obrażenia na zdrowiu kolegi jednego z aresztowanych. Pokrzywdzony został wówczas brutalnie pobity, doznając ciężkich obrażeń głowy.

W efekcie skutecznych działań śródmiejskich policjantów, sprawcy rozboju zostaną ukarani, a 31-latek został oskarżony o wcześniej popełnione przestępstwo. Nadzór nad postępowaniem w tej sprawie sprawuje Prokuratura Rejonowa Warszawa Śródmieście-Północ.