Łazienki Królewskie: niezwykły punkt na mapie Warszawy

Kto w czasie wycieczki po polskiej stolicy będzie chciał nacieszyć się widokiem wspaniałych budowli, a jednocześnie odpocząć na łonie natury, ten koniecznie powinien odwiedzić Łazienki Królewskie. To wyjątkowe miejsce, które może oczarować każdego miłośnika historii i sztuki. Co warto wiedzieć na jego temat? Jakie atrakcje zasługują tu na szczególne wyróżnienie?

Z kart historii – Łazienki Królewskie i ich dzieje

Miejsce, które w XVIII wieku przemieniono w najpiękniejszy park w Warszawie, znane było już w okresie średniowiecza. Tereny dzisiejszych Łazienek Królewskich były wówczas wykorzystywane jako miejsce polowań, bardzo chętnie organizowanych przez panów mazowieckich. W latach 80-tych XVII stulecia, tereny Zwierzyńca trafiły w ręce Stanisława Herakliusza Lubomierskiego – wpływowego polityka oraz wielkiego miłośnika sztuki. To on zatrudnił Tylmana z Gameren i powierzył mu zaprojektowanie dwóch obiektów: barokowej Łaźni oraz Ermitażu.
W 1764 roku tereny te stają się własnością Stanisława Augusta Poniatowskiego, który powoli szykuje się do przejęcia władzy w kraju. Z jego woli barokowe Łazienki zaczynają się przemieniać w okazałą, godną króla, rezydencję, wokół której urządzony zostaje piękny park krajobrazowy, utrzymany w modnym wówczas stylu angielskim. Na terenie tego parku powstają kolejne pawilony: Biały Domek, Amfiteatr oraz Stara Pomarańczarnia. Powstała też szeroka aleja spacerowa, zwana Promenadą, a sam park stał się miejscem nie tylko atrakcyjnym pod względem krajobrazowym, ale i przyrodniczym. Wkrótce częścią Łazienek stał się pobliski Belweder, w którym od 1768 roku działała Królewska Fabryka Farfurów. Po śmierci Stanisława Augusta Poniatowskiego, Łazienki stały się własnością jego bratanka – księcia Józefa Poniatowskiego, a następnie Marii Teresy z Poniatowskich Tyszkiewiczowej. Od 1817 roku właścicielem parku jest car Aleksander I, w czasach którego powstaje tu m. in. Ogród Botaniczny. W XIX wieku Łazienki Królewskie, zarządzane przez Romanowów, wzbogacają się o kolejne pawilony i budowle. Jedną z nich jest słynna Świątynia Sybilli, która do dziś wzbudza zachwyt wśród gości odwiedzających Łazienki Królewskie. Kolejne obiekty na terenie parku pojawiły się w okresie międzywojennym. Był to m. in. hipodrom, którego budowa wzbudziła wiele emocji. Najciekawszą pamiątką z okresu międzywojennego pozostaje jednak pomnik Fryderyka Chopina, przy którym do dziś organizowane są słynne koncerty plenerowe.

Co można tutaj zobaczyć?

Współczesne Łazienki Królewskie to z jednej strony popularne miejsce wypoczynku dla tych, którzy w czasie wycieczki po wielkim mieście chcą odpocząć w otoczeniu zieleni, z drugiej – miejsce przyciągające tych turystów, którzy chcą stanąć oko w oko z wielką sztuką. Muzeum, które mieści się w Pałacu na Wodzie, to ogromna kolekcja cennych dzieł sztuki, obok których nie można przejść obojętnie. Łazienki Królewskie to również wspaniałe budowle, które do dziś wzbudzają zachwyt. Z pewnością warto zajrzeć do Nowej Pomarańczarni oraz przyjrzeć się z bliska Świątyni Sybilli, warto też odwiedzić Koszary Kantonistów, służące obecnie jako Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa. Ogród Chiński, Ogród Królewski – oto kolejne atrakcje, dzięki którym spacer po terenie Łazienek Królewskich stanie się dla każdego z nas ciekawym doświadczeniem.

Wycieczki po tak pięknym mieście, jakim jest Warszawa, to ciekawa lekcja historii oraz przygoda, w której z pewnością warto wziąć udział. Kto zajrzy na teren Łazienek Królewskich, ten nie pożałuje spędzonego tutaj czasu. Ten wyjątkowy skrawek polskiej stolicy na się czym pochwalić, a znajdujące się na jego terenie atrakcje na każdym gościu zrobią ogromne wrażenie.