Warszawskie TOP: to trzeba zobaczyć!

Kto trafi do Warszawy, ten będzie mógł się nacieszyć widokiem niezwykłych zabytków. Piękne budowle, ciekawe muzea, które można zwiedzać z przewodnikiem, malownicze zakątki… Miejsc zachwycających swą wyjątkowością jest w tym mieście wiele. Na co warto zwrócić szczególną uwagę w trakcie wycieczki po Warszawie?

10: Bulwary nad Wisłą

Spacer nad brzegiem Wisły to szansa na spojrzenie na Warszawę z nieco innej perspektywy, a jednocześnie propozycja idealna dla tych, którzy w czasie zwiedzania tego miasta będą chcieli odpocząć w pięknej scenerii. Widok na słynne warszawskie mosty, możliwość zobaczenia słynnej Syrenki oraz możliwość spędzenia czasu w Muzeum nad Wisłą – niewielkim pawilonie, w którym prezentowane są ciekawe wystawy współczesnych artystów.

9: Park Fontann

Kto znajdzie tanie noclegi w pobliżu starówki, ten będzie mógł wieczory spędzanie w stolicy przeznaczyć na wizytę w Parku Fontann. W piątki i soboty, od maja do sierpnia, można tu podziwiać ciekawe przedstawienia, w których woda, światło oraz dźwięk odgrywają główną rolę. Każdy pokaz to nie lada gratka oraz show, które może zrobić ogromne wrażenie na każdym z nas.

8: Muzeum Narodowe

Zwiedzanie Warszawy warto zaplanować w taki sposób, by znaleźć czas na wizytę w Muzeum Narodowym. Nie brak tu cennych obrazów i rzeźb, pochodzących z różnych okresów historycznych. Ogromne wrażenie może zrobić na zwiedzających kolekcja sztuki nubijskiej, zachwyca też Galeria Sztuki Średniowiecznej oraz Galeria Sztuki Dawnej. W czasie wizyty w Muzeum Narodowym można też podziwiać obrazy najsłynniejszych polskich artystów (w tym Jana Matejki) oraz zdobyć wiele ciekawych informacji na temat polskiego wzornictwa.

7: Pałac Kultury i Nauki

Symbol powojennej Warszawy, niechciana pamiątka z czasów PRL-u a jednocześnie jeden z najciekawszych przykładów sztuki socrealizmu w Polsce. Pałac Kultury i Nauki wzbudza wiele emocji, jednego jednak nie można mu odmówić – w panoramie Warszawy od lat zajmuje miejsce bardzo ważne, a wizyta w jego wnętrzach będzie wyjątkową przygodą dla każdego miłośnika kultury i nauki. W oddanym do użytku w 1955 roku gmachu mieści się kino oraz sale teatralne, nie brak tu również placówek muzealnych oraz tak interesujących wnętrz, jak Sala Kongresowa. Pałac ten jest jednocześnie jednym z najwspanialszych punktów widokowych, jakimi może się pochwalić Warszawa. Do zasługa tarasu, który został urządzony na 30 piętrze, na wysokości 114 metrów.

6: Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

To muzeum to ciekawe multimedia oraz liczne wydarzenia kulturalne, dzięki którym poznawanie historii polskich i warszawskich Żydów nabiera wyjątkowego charakteru. W nowoczesnym gmachu można dowiedzieć się, w jakich okolicznościach Żydzi trafili na ziemie polskie i jak wyglądały ich losy w tym kraju. Można tu również zdobyć wiele ciekawych wiadomości na temat judaizmu oraz tych Żydów, którzy w dziejach Polski odegrali istotna rolę. O wyjątkowości muzeum świadczy też jego otoczenie: pomnik Jana Karskiego oraz Pomnik Bohaterów Getta.

5: Muzeum Powstania Warszawskiego

To muzeum zadziwia nie tylko tematyką, ale i sposobem, w jaki przedstawiono tu najważniejsze wydarzenia związane z Powstaniem Warszawskim – jednym z najbardziej tragicznych wydarzeń w dziejach miasta. Tu każdy z 63 dni powstania doczekał się godnego upamiętnienia. O powstańcach i cywilach przypominają nam liczne multimedia, opowiadania powstańców, filmy oraz takie pamiątki, jak powstańcze opaski.

4: Centrum Nauki Kopernik

Współczesna Warszawa to miejsce przyjazne i dla miłośników zabytków, i dla fanów nauki. Najmłodszych i najstarszych amatorów wiedzy zachwyci nowoczesne centrum, w którym można zdobyć wiele ciekawych wiadomości na temat chemii, fizyki czy przyrody. Centrum Nauki Kopernik może się też pochwalić nowoczesnym planetarium, w którym wyświetlane są filmy idealne dla dzieci, jak i seanse dla nieco starszych miłośników gwiazd i Wszechświata.

3: Pałac w Wilanowie

Pałac w Wilanowie to jeden z najważniejszych obiektów na Trakcie Królewskim, a jednocześnie najciekawszy przykład sztuki barokowej na terenie polskiej stolicy. Rezydencja Jana III Sobieskiego zachwyca, podobnie jak wspaniałe apartamenty. Gabinet Chiński, Gabinet Starożytności oraz Muzeum Potockich –oto wybrane atrakcje, które czekają na zwiedzających w tym niezwykłym miejscu. Ciekawą atrakcją jest tu również zamkowa ujeżdżalnia, w której obecnie mieści się Muzeum Plakatu. Placówka ta działa od 1968 roku, a w chwili otwarcia była pierwszym muzeum tego typu na świecie.

2: Łazienki Królewskie

Łazienki Królewskie to miejsce, w którym każdy znajdzie dla siebie coś ciekawego. Jednych przyciągają tu spacerowe alejki i ogromna ilość zieleni, innych –wspaniałe pomniki i budowle, w gronie których wyróżniają się: Stara Oranżeria, Biały Domek, Podhorążówka oraz Pałac na Wodzie. Letnia rezydencja króla Stanisława Augusta Poniatowskiego do dziś wzbudza zachwyt, jest też jednym z najważniejszych miejsc dla tych, którzy w czasie wycieczki po Warszawie chcą się nacieszyć widokiem cennych dzieł sztuki. Łazienki Królewskie już w czasach króla Augusta były przecież miejscem, w którym gromadzono wiele cennych dzieł sztuki: rzeźb oraz cennych obrazów i grafik.

1: Z wizytą na Starym Mieście

Zwiedzanie Warszawy bez wizyty na starówce? Trudno to sobie wyobrazić! Stare Miasto to największe skupisko pięknych budowli oraz historycznych obiektów, dzięki którym można nacieszyć się pięknem Warszawy i poznać jej dzieje. Zachwyca Zamek Królewski, w którego murach uchwalona została Konstytucja 3 Maja, zachwyca Plac Zamkowy z Kolumną Zygmunta III Wazy. To pierwszy świecki pomnik Warszawy, którego odsłonięcie wzbudziło wiele emocji. Otoczony kolorowymi kamienicami Rynek Starego Miasta, archikatedra św. Jana Chrzciciela – oto kolejne atrakcje, których w czasie spaceru po warszawskiej starówce nie można pominąć.

Warszawa kusi, a wycieczki po jej terenie mogą się dla każdego z nas okazać wspaniałą przygodą. By poznać uroki tego miasta, warto spędzić więcej czasu na jego terenie. Dobrze rozwinięta baza noclegowa oraz coraz ciekawsze publikacje na temat czekających tu atrakcji sprawiają, że zaplanowanie takiego pobytu staje się coraz łatwiejszym zadaniem.