Mieszkańcu Warszawy, czy wiesz, jak płacić za granicą bez zbędnych opłat?

Zagraniczne wyjazdy stają się coraz bardziej popularne. Tzw. city break, czyli weekendowy wyjazd do turystycznego miasta, to powszechna forma podróżowania umożliwiająca zwiedzanie innych krajów niemal w dowolnym momencie. Przed wylotem warto w odpowiedni sposób zadbać o finanse, aby uniknąć zbędnych opłat, np. za przewalutowanie czy wypłatę gotówki. Sprawdź, jak najlepiej płacić za granicą.

Jak płacić za granicą?

Wątpliwości dotyczące najlepszej metody płatności za granicą są zmorą osób planujących wyjazd do innego kraju. Osoby zastanawiające się nad korzystaniem z gotówki często martwią się o ryzyko zgubienia lub kradzieży środków. Inne, chcące zabrać w podróż polską kartę debetową, boją się wysokich prowizji za wypłaty z bankomatów i przewalutowanie. Wśród popularnych metod płatności za granicą wymienia się również karty walutowe, karty kredytowe i aplikacje mobilne. O czym zatem pamiętać przy każdej z tych opcji?

Gotówka

Mimo popularyzacji płatności bezgotówkowych, nadal w niektórych miejscach możliwe jest płacenie wyłącznie gotówką. Dlatego nie ma wątpliwości, że niewielka ilość bilonu i banknotów o niskich nominałach zawsze przyda się podczas zagranicznego wyjazdu. Pozwoli np. zapłacić za bilety komunikacji publicznej, zakupy na lokalnym targowisku, skorzystanie z toalety czy pamiątki.

Warto jednak pamiętać, że zabierając ze sobą dużą sumę pieniędzy, można narazić się na utratę sporej części budżetu przeznaczonego na wyjazd. Dlatego, aby uniknąć problemów, lepiej zrezygnuj z gotówki jako głównej metody płatności w podróży.

Karta złotowa

Płacenie kartą złotową, czyli zwykła kartą debetową podczas wyjazdu do innego kraju nie jest najlepszym pomysłem. Wówczas wszystkie transakcje będą ulegać przewalutowaniu, często po niekorzystnym kursie. Dodatkowo banki doliczają niemałe prowizje za wypłaty pieniędzy w zagranicznych bankomatach. Jeśli chcesz więc uniknąć opłat manipulacyjnych naliczanych przez banki, wybierz inny sposób płacenia w podróży do innego państwa.

Karta walutowa i wielowalutowa

Karta walutowa to dobra alternatywa dla płatności kartą złotową. Pozwala na dokonywanie płatności w obcej walucie bez dodatkowych płat. Aby skorzystać z niej, musisz otworzyć subkonto walutowe w jednym z polskich banków i wpłacić na nie gotówkę w docelowej walucie. Możesz też wymieniać środki za pomocą bankowości internetowej według kursu bankowego.

Karta walutowa będzie odpowiednia dla osób planujących podróż do państw, w których obowiązują te same pieniądze. Jednak jeśli na Twojej mapie podróży znajdują się kraje np. z płatnościami w euro, koronach i funtach, lepiej zdecyduj się na kartę wielowalutową. Aby dowiedzieć się więcej na ten temat, wejdź na https://finanse.rankomat.pl/.

Karta kredytowa

O ile przy niespodziewanych wydatkach w kraju karta kredytowa doskonale się sprawdza, o tyle podczas zagranicznych wyjazdów powinna być rozwiązaniem awaryjnym. Banki pobierają bardzo wysokie prowizje i naliczają duże oprocentowanie za taki produkt. Ponadto w większości przypadków uniemożliwiają skorzystanie z okresu bezodsetkowego.

Pamiętaj, że większość zagranicznych wypożyczalni samochodów wymaga od klientów podania numeru karty kredytowej. Oznacza to, że jeśli zamierzasz podróżować wynajętym autem, karta kredytowa okaże się niezbędna.

Aplikacje mobilne

Osoby podróżujące za granicę mogą skorzystać z rozmaitych rozwiązań, które ułatwiają dokonywanie płatności za granicą. Wśród turystów dużą popularnością cieszy się Revolut. Ta darmowa aplikacja pozwala na zarządzanie wirtualną kartą wielowalutową, przewalutowywanie pieniędzy według korzystnego kursu międzybankowego i wypłaty z bankomatów. Warto pamiętać, że Revolut nie jest bankiem, dlatego środki zgromadzone w aplikacji nie są chronione przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny.

Wielu turystów korzysta również z innych aplikacji do płatności bezgotówkowych, do których zaliczają się m.in. Google Pay lub Apple Pay, Wise czy Curve.

Konto na wyjazd za granicę — co wziąć pod uwagę?

Przed wyjazdem za granicę możesz zdecydować się na otwarcie oddzielnego rachunku bankowego, który pomoże Ci w komfortowym i racjonalnym zarządzaniu gotówką w czasie pobytu. W czasie poszukiwań idealnej oferty zwróć uwagę na:

  • prowizje za płatności za granicą — niektóre banki naliczają dodatkowe opłaty za transakcje realizowane poza Polską. Jeśli zależy Ci na zminimalizowaniu kosztów wyjazdu, zdecyduj się na konto z niską lub zerową prowizją za płatności;
  • bankowość internetową — w podróży przeważnie nie masz możliwości skorzystania z pomocy pracowników banku stacjonarnie w placówce. Wówczas bardzo przydaje się funkcjonalna i niezawodna aplikacja mobilna, za pomocą której wykonasz najważniejsze operacje na swoim rachunku, np. zablokujesz kartę w przypadku jej zgubienia;
  • możliwość utworzenia subkonta oszczędnościowego — dzięki temu zyskasz szansę na odłożenie dodatkowych środków, które przeznaczysz na spełnianie podróżniczych marzeń. Sprawdź najlepsze konta oszczędnościowe na finanse.rankomat.pl
  • dostępność bankomatów — przed otwarciem konta sprawdź państwa docelowe pod kątem możliwości wypłat gotówki. Upewnij się, że w danym kraju sieć bankomatów jest wystarczająco rozwinięta. Niektóre banki zapewniają wypłaty pieniędzy za granicą bez żadnych dodatkowych opłat.

To tylko kilka najważniejszych kwestii, które warto wziąć pod uwagę przy wyborze rachunku osobistego na wyjazd. Jeśli chcesz poznać więcej parametrów dotyczących produktów finansowych, sprawdź ranking kont bankowych na finanse.rankomat.pl. Zestawienie przygotowane przez specjalistów pozwoli Ci poznać najkorzystniejsze obecnie oferty bankowe.