Most pieszo-rowerowy na Wiśle to nowa atrakcja turystyczna Warszawy

Warszawa ma szansę wkrótce poszczycić się nowym mostem pieszo-rowerowym przecinającym Wisłę. Jego budowa jest już w znacznym stopniu zaawansowana. Zarząd Dróg Miejskich (ZDM) planuje także rozwinąć infrastrukturę w najbliższej strefie mostu. W tym celu planuje opracować nowe przejście dla pieszych na ulicy Wybrzeże Kościuszkowskie, dokładnie na wysokości ulicy Karowej.

Projektowane przejście ma stanowić przedłużenie ścieżki pieszo-rowerowej prowadzącej do nowo budowanego mostu prowadzącego do Pragi. ZDM zapewniał o tym projekcie od samego początku prac nad nową przeprawą. Przedstawiony plan zakłada, że nowe przejście będzie znajdować się centralnie w stosunku do mostu. Zostanie ono wyposażone w sygnalizację świetlną oraz specjalne przejazdy rowerowe. Koszt projektowania i wykonania prac szacowany jest na około 2 miliony złotych. Kwotę tę przyznała Rada Miasta Stołecznego Warszawy, bez której dodatkowe fundusze byłyby nieosiągalne.

Dwa przedsiębiorstwa złożyły oferty na przetarg. Ostatecznie, firma Swarco Poland zaprezentowała najbardziej korzystną propozycję, wyceniając wartość prac na 348 703,00 zł. Inne czynniki decydujące o wyborze to zobowiązanie do przeprowadzenia symulacji ruchu drogowego na komputerze, prowadzenia tygodniowych raportów dotyczących postępu prac oraz gwarancji nieprzerwanego dostępu do elektronicznej dokumentacji projektowej. Dzięki temu monitorowanie całego procesu będzie znacznie łatwiejsze i umożliwi szybką interwencję w razie konieczności.

Jako następny krok, ZDM ma zamiar przygotować umowę do podpisania. Po zakończeniu tej fazy, wykonawca będzie miał 180 dni na realizację zadania. Gdy projekt zostanie zrealizowany i zaakceptowany, możliwe będzie ogłoszenie przetargu na prace terenowe.