Motocyklowy wypad na weekend – dokąd warto pojechać ze stolicy?

Chcesz odpocząć od warszawskich korków i hałasu? Zaplanuj motocyklowy wypad na weekend poza stolicę. Możesz skorzystać z oferty urokliwego Mazowsza lub przejechać się w dalsze zakątki kraju. Gdzie warto się udać i jak przygotować się do takiego weekendowego wypadu motocyklowego? Podpowiadamy!

Okolice Mazowsza to urokliwe tereny, pełne małych i spokojnych miejscowości, zielonych terenów, jezior czy zapadających w pamięci krajobrazów. Podróż motocyklem w te zakątki to ciekawa, weekendowa przygoda, do której musisz się jednak dobrze przygotować. Jak zaplanować taką podróż, aby była bezpieczna i komfortowa?

Jak przygotować się do podróży?

Przede wszystkim zadbaj o odpowiedni strój. Najważniejszym elementem jest tutaj kask. Chroni on głowę przed ewentualnymi konsekwencjami upadku czy zderzenia na drodze. Zmniejsza ryzyko poważnego urazu, a nawet może uratować życie. Do wypadów turystycznych świetnie sprawdza się kask szczękowy (np. kask szczękowy Airoh). Ma on otwieraną część szczękową, co zwiększa komfort na trasie i postojach, nie obniżając jednocześnie efektywnej ochrony motocyklisty.

Poza kaskiem musisz mieć także prawidłowo dopasowaną kurtkę i spodnie. Kurtka turystyczna (np. kurtka Shima lub innej cenionej marki) powinna być lekka i wygodna, a jednocześnie dobrze osłaniać newralgiczne części ciała. We wrażliwych miejscach (np. na łokciach czy korpusie) musi mieć specjalne protektory. Dobrze, jeżeli materiał ułatwia skórze oddychanie, ale też daje komfort cieplny. To samo tyczy się spodni. Np. turystyczne spodnie Shima wykonane są z wytrzymałych materiałów tekstylnych, mają ochraniacze zabezpieczające kolana, a motocyklista może dodatkowo korzystać z wygodnych kieszeni.

Co jeszcze zabrać ze sobą w dłuższą trasę? Nie zapomnij o wygodnych butach turystycznych (zabezpieczających kostki i wyższe partie nóg) i odzieży termicznej na wypadek trudnych warunków atmosferycznych. Do plecaka lub do kufrów zapakuj również prowiant i wodę, wodoodporną warstwę ubrań, latarkę, mapę, naładowany powerbank i smartfon, a także zestaw naprawczy.

Zaplanuj postoje i noclegi na trasie

Poza strojem i ekwipunkiem konieczny jest jeszcze odpowiednio przygotowany motocykl. Zwróć uwagę na pracę hamulców, stań łańcucha i działanie świateł. Sprawdź amortyzatory i uzupełnij płyny eksploatacyjne.

Po wszystkim możesz zabrać się za planowanie trasy. Uwzględnij czas na postoje i ewentualne noclegi (jeżeli chcesz jechać gdzieś dalej). Wybieraj bezpieczne parkingi z ofertą gastronomiczną i zapleczem sanitarnym. Staraj się co jakiś czas zjeżdżać z drogi, aby odpocząć, napić się wody i zjeść. Jeżeli w czasie jazdy natrafisz na ulewę lub bardzo silny wiatr, przeczekaj go. Bezpieczeństwo jest ważniejsze niż pośpiech.

Pamiętaj, aby dokładnie opracować plan trasy i trzymać się go. Dzięki temu zdecydowanie łatwiej dotrzesz do celu. A gdzie warto wybrać się na weekendowy, motocyklowy wypad z Warszawy? Propozycji jest naprawdę wiele.

Jakie miejsca warto odwiedzić, aby odpocząć od miejskiego zgiełku?

Dookoła Warszawy (w promieniu maksymalnie 150 kilometrów) jest naprawdę wiele urokliwych miejsc, które warto zwiedzić. Te słyną m.in. z niepowtarzalnej architektury czy wyjątkowo atrakcyjnych widoków. Gdzie warto się wybrać?

Jeżeli chcesz obcować z naturą i pragniesz odpoczynku od miejskiego zgiełku, polecamy Kampinoski Park Narodowy. To unikalny obszar przyrodniczy, słynący z łosi, rysi, bobrów, żurawi i wielu innych okazów fauny i flory. Park jest spory i warto wybrać się tam na więcej niż jeden dzień, aby pozwiedzać najpiękniejsze okolice. Gdy będziesz już w pobliżu, podjedź do Żelazowej Woli. Warto zobaczyć tam np. Dom Urodzenia Fryderyka Chopina.

Inne, bardzo urokliwe i ciekawe miejsce to Wrzosowisko Mostówka. Możesz pojechać tam drogą E67 lub wybrać jedną z bocznych, powiatowych tras. Okoliczne szlaki pełne są kwiecistych łąk wrzosowych, ruchomych wydm i pięknych lasów. Wrzosowisko ma różne oblicza, w zależności od pory roku.

Dla osób, które chcą poznawać kulturę Mazowsza, polecamy oddalone o 150 kilometrów od stolicy Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. To przepiękny skansen, który cieszy się ogromną popularnością nie tylko wśród mieszkańców woj. mazowieckiego. Poznasz tam staropolskie zwyczaje, zobaczysz, jak mieszkali nasi przodkowie i będziesz obcować z naturą.

Jeżeli z kolei pragniesz zobaczyć ciekawą architekturę i odpocząć na ławce w parku, polecamy wyjazd do Otwocka. To miejscowość oddalona od Warszawy o 23 kilometry. W Otwocku znajdziesz m.in. zabytkowy dworzec kolejki wąskotorowej czy kasyno z lat 30. ubiegłego wieku. Niedaleko leży niepowtarzalny na skalę kraju rezerwat przyrody „Na Torfach” im. Janusza Kozłowskiego, który obejmuje podmokłe lasy i duże jezioro.

Jak widzisz, możliwości turystycznej eskapady w pobliżu Warszawy jest wiele. Przygotuj się dobrze do wyprawy i poznaj ciekawe miejsca w czasie weekendowego wypadu!