Decydując się na zakup nieruchomości, warto zadbać o uprzednie zbadanie statusu prawnego mieszkania czy domu. Wielu potencjalnych inwestorów decyduje się zrobić to samodzielnie, weryfikując dane zgromadzone w księdze wieczystej. Znajdziesz tam informacje dotyczącego tego, kto jest aktualnym właścicielem nieruchomości, czy jest ona obciążona hipoteką lub czy dotyczą jej postępowania administracyjne bądź sądowe. Czy wiesz jednak, że uzyskanie takich danych przy nabywaniu nieruchomości to może być zbyt mało?
1. Prawnik od nieruchomości – specjalizacja
2. Na czym polega analiza stanu prawnego nieruchomości?
3. Wątpliwości z zakresu prawa nieruchomości
Jeśli interesuje cię prawnik od nieruchomości w Warszawie, zapewne znajdziesz go, korzystając z wyszukiwarki internetowej. Sprawdź przy tym opinie – zarówno w internecie, jak i u członków rodziny i znajomych.
Prawnik od nieruchomości – specjalizacja
Jak sugeruje już samo określenie, specjalizacją takiego prawnika jest prawo nieruchomości, a więc przepisy dotyczące gruntów, budynków oraz innych trwałych obiektów. Prawnicy od nieruchomości mogą świadczyć szeroki zakres usług, w tym doradztwo prawne, negocjacje umów, rozwiązywanie sporów dotyczących nieruchomości, oraz reprezentowanie klientów w transakcjach związanych z nieruchomościami.
Przepisy, które należy brać pod uwagę, analizując sprawy w zakresie prawa nieruchomości, są regulowane kilkoma aktami prawnymi, między innymi Kodeksem cywilnym, ustawą Prawo budowlane, ustawą o zagospodarowaniu przestrzennym czy ustawą o ochronie praw lokatorów. Dodatkowo kancelaria prawna specjalizująca się w rynku nieruchomości musi również być na bieżąco z lokalnymi przepisami dotyczącymi nieruchomości i planowania przestrzennego.
Na czym polega analiza stanu prawnego nieruchomości?
Przyjrzyjmy się bliżej interesującej nas dzisiaj kwestii, którą jest stan prawny nieruchomości. To pojęcie obejmuje wszelkie uwarunkowania, którym podlega nieruchomość, a zatem to, do kogo ona należy, czy jest obciążona prawami osób trzecich lub prawami rzeczowymi, czy możliwe jest zniesienie współwłasności nieruchomości.