Nie tylko cena ma znaczenie – co warto wziąć pod uwagę przy wybieraniu magazynu do wynajęcia?

Przeprowadzka, remont mieszkania czy rozwój własnego biznesu (np. sklepu e-commerce) to tylko niektóre sytuacje, w których może wystąpić potrzeba znalezienia dodatkowej przestrzeni do przechowywania różnych przedmiotów. Często najkorzystniejszym rozwiązaniem okazuje się wynajem magazynu. Wiele osób dokonując wyboru takiego kontenera, kieruje się przede wszystkim ceną. Istnieją też jednak inne czynniki, jakie warto wziąć pod uwagę przy podejmowaniu decyzji.

Znaczenie lokalizacji magazynu do wynajęcia

Lokalizacja jest jednym z najważniejszych aspektów – wpływa na to, jak wiele czasu trzeba będzie poświęcić na transport. Znaczenie ma też bezpośrednie otoczenie, gdyż umiejscowienie np. w pobliżu osiedli mieszkaniowych może utrudnić magazynowanie w godzinach nocnych – ta kwestia zwykle nie stanowi jednak problemu w dużych miastach, gdyż wynajem powierzchni magazynowych organizowany jest głównie na ich obrzeżach. Ponadto w przypadku np. Warszawy szczególnie przedsiębiorcy powinni zwrócić uwagę także na odległość miejsca, w którym znajduje się kontener od lotniska, stacji kolejowych czy autostrad. Bliskość tych punktów ułatwia zarządzanie łańcuchem dostaw oraz minimalizuje ryzyko opóźnień.

Bezpieczeństwo – kluczowy element przy wybieraniu powierzchni magazynowej do wynajęcia

Odpowiednie zabezpieczenie magazynu to kwestia kluczowa. Przechowywane w takim kontenerze przedmioty muszą być chronione przed kradzieżami, jak również różnego rodzaju uszkodzeniami. Z tego powodu warto postawić na współpracę z firmą oferującą nie tylko wynajem, ale też monitoring terenu, na którym znajdują się powierzchnie magazynowe. Ponadto dobry magazyn do wynajęcia zlokalizowany np. w Warszawie powinien być zamykany na klucz (by tylko najemca miał dostęp do jego wnętrza), a także szczelny (dzięki czemu można uniknąć uszkodzeń z powodu warunków zewnętrznych – np. wilgoci).

Inne aspekty istotne podczas wybierania magazynu do wynajęcia

Rozmiar ma znaczenie – przy wybieraniu powierzchni magazynowej, którą chce się wynająć, warto wziąć pod uwagę zarówno obecne, jak i przyszłe potrzeby. W niektórych przypadkach dobrym pomysłem może być wybranie większego kontenera. To rozwiązanie zapewnia margines bezpieczeństwa na wypadek, gdyby okazało się, że potrzebna będzie większa przestrzeń do przechowywania niż przewidywana w początkowych założeniach.

Warto również zwrócić uwagę na magazyny samoobsługowe, które (szczególnie w dużych miastach takich jak Warszawa) stanowią rozwiązanie nie tylko tańsze, ale też wygodniejsze w użytkowaniu niż standardowe powierzchnie magazynowe.