O jakich formalnościach trzeba pamiętać przed wyjazdem na zagraniczne wakacje?

Myślisz, że jesteś gotowy na podróż życia? Niezależnie od tego, czy chodzi o krótki city break do jednego z najpopularniejszych miast świata, czy po prostu zasłużoną leniuchowanie na plaży na jakiejś egzotycznej wyspie, ilość przygotowań, jakie poczynisz przed wejściem do samolotu, będzie miała ogromny wpływ na Twoje doświadczenia. Poświęć teraz dodatkowy czas na przygotowanie i zaplanowanie podróży, aby móc maksymalnie wykorzystać swój czas za granicą. Ważne dokumenty, polisa turystyczna czy rezerwacja noclegu to tylko kilka podstawowych kwestii, o których trzeba pamiętać. Przygotowaliśmy dla Ciebie krótki poradnik!

Dokumenty potrzebne do wyjazdu

Przede wszystkim musisz mieć ważny paszport lub dowód osobisty – najlepiej kilka miesięcy do przodu. Wiele krajów wymaga, aby paszport był ważny przez co najmniej pół roku od daty planowanego powrotu do kraju. W zależności od państwa, do którego się wybierasz, może być potrzebna również wiza. Dlatego odpowiednio wcześniej sprawdź wymagania, dotyczące dokumentów wizowych przed wyjazdem. Wiele z zezwoleń można dziś zdobyć przez internet. Nie zwlekaj z tym! Jeśli zostawisz to na ostatnią chwilę, możesz nie zdążyć spełnić niezbędnych formalności.

Dobra polisa turystyczna

Kolejną ważną rzeczą jest zorganizowanie ubezpieczenia zdrowotnego na czas wyjazdu. Być może posiadasz już rozwiązanie, które gwarantuje Ci ochronę podczas zagranicznych podróży – sprawdź to. Jeśli nie, potrzebna będzie dobra polisa turystyczna. Dziś bez problemu znajdziesz ją i zakupisz online. Zwróć jednak uwagę na zakres ochrony wybranego pakietu. Najlepsze ubezpieczenia obejmują nie tylko zwrot kosztów leczenia, ale także zwrot pieniędzy za uszkodzony lub opóźniony bagaż, czy pomoc assistance. Pamiętaj, że polisa turystyczna powinna odpowiadać specyfice Twojego wyjazdu.

Rezerwacja noclegu i biletów

Istotnym etapem jest oczywiście  zarezerwowanie noclegu na czas wyjazdu oraz biletów na samolot, jeśli wybierzesz taki środek transportu. Można to zrobić za pośrednictwem dedykowanych stron internetowych lub poprzez biura podróży. Ważne jest, aby dokładnie przeczytać opis oferty i sprawdzić, czy wszystko jest zgodne z Twoimi oczekiwaniami. Warto porównać ceny na różnych stronach internetowych, by wybrać najlepszą propozycję.

Zorganizowanie odpowiedniej waluty

Zbadaj koszty życia w danym kraju i sprawdź, jaka waluta w nim obowiązuje. Warto zabrać się do tego jak najwcześniej, by móc śledzić kursy wymiany waluty – dzięki temu możesz trochę zaoszczędzić, kupując „w dołku”. Zadbaj o to, by mieć pieniądze nie tylko na karcie czy w aplikacji na telefonie, ale także w formie gotówki. W wielu krajach system transakcji elektronicznych nie jest jeszcze dobrze rozwinięty.