Obchody Międzynarodowego Dnia Teatru w stolicy Polski

Strona Warszawy to scena dla 17 różnorodnych teatrów miejskich, które dzisiaj witały swój specjalny dzień – Międzynarodowy Dzień Teatru. Rocznie na ten dzień, ważne figury ze świata teatru publikują swoje unikalne przesłanie. Tym razem odpowiedzialni za to są laureat Nagrody Nobla za literaturę, Jon Fosse oraz reżyser teatralny Jakub Skrzywanek.

Warszawa jest gospodarzem dla 17 teatrów miejskich, obejmujących spektrum gatunków od komedii, przez muzykę i dramat, aż po teatr dla dzieci. W ciągu ostatniego roku, te placówki teatralne zagrały łącznie 4760 przedstawień w swoich siedzibach. Na ich działalność z budżetu miasta przeznaczono ponad 140 milionów złotych.

Dla uczczenia swojego międzynarodowego dnia, teatry stolicy przygotowały szereg atrakcji. Wśród nich znalazły się specjalne ceny biletów, wycieczki kuluarowe i spotkania z osobami zaangażowanymi w działanie teatru. Szczegółowe informacje na ten temat można znaleźć na stronach internetowych poszczególnych dzielnic oraz teatrów warszawskich.

Jakub Skrzywanek, dyrektor Teatru Współczesnego w Szczecinie, wyraził w swoim orędziu silny sprzeciw wobec wojny. Zachęcił także widzów do znalezienia czasu na marzenia. Pełny tekst tego przemówienia można odszukać na stronie internetowej Instytutu Teatralnego.

Orędzie Jona Fosse dla Międzynarodowego Dnia Teatru zaczyna się od słów: „Każdy człowiek jest niepowtarzalny, a jednocześnie taki sam jak wszyscy inni ludzie”. Norweski dramaturg podkreśla, że sztuka jest najlepszym sposobem na łączenie przeciwieństw i stanowi antidotum na gwałtowne konflikty. Jego zdaniem, sztuka to pokój, a wojna – jego przeciwieństwo – jest walką przeciwko temu, co najgłębsze w człowieku i sztuce.