Operacja stołecznej policji przeciwko przestępczości gospodarczej: zatrzymano dwóch mężczyzn i zabezpieczono nielegalne papierosy

W wyniku działań wymierzonych w przestępczość gospodarczą, funkcjonariusze warszawskiej policji zatrzymali dwóch mężczyzn i przechwycili podejrzane towary. Zabezpieczono między innymi krajankę tytoniową oraz ponad milion sztuk papierosów bez polskich oznaczeń akcyzowych. Gdyby te towary trafiły na rynek, mogłyby spowodować straty dla Skarbu Państwa osiągające 1,4 miliona złote, wynikające z uszczuplenia podatku akcyzowego i VAT. Mężczyźni w wieku 48 i 51 lat odpowiedzą za swoje czyny, odpowiednio za przestępstwo i wykroczenie karno-skarbowe.

Kilka dni temu doszło do skoordynowanej akcji policji stolicy współpracującej z CBŚP Zarząd Lublin. Akcja ta została przeprowadzona na terenie powiatu warszawskiego zachodniego i była skierowana przeciwko przestępstwom akcyzowym. Wszystko to było efektem dogłębnej pracy operacyjnej prowadzonej przez policjantów w ostatnim czasie. W wyniku działań zatrzymano dwóch mieszkańców Warszawy, a także zabezpieczono ponad milion nielegalnych papierosów przechowywanych w kartonowych pudłach oraz ponad 2 kg krajanki tytoniowej.

Skonfiskowane towary były magazynowane w budynku mieszkalnym na jednej z prywatnych posesji i dostarczane tam za pomocą dostawczego pojazdu i samochodu osobowego. Zatrzymani mężczyźni zostali przyłapani na gorącym uczynku, gdy wyładowywali kartony pełne papierosów bez polskich oznaczeń akcyzowych do garażu przydomowego. Funkcjonariusze przeszukali teren, w tym budynek i pojazdy, i skonfiskowali łącznie 263 pudełka, zwane „pizzami”, zawierające 1 052 000 nielegalnych sztuk papierosów oraz krajankę tytoniową. Dodatkowo policja zabezpieczyła prawie 9 tysięcy złotych na poczet przyszłych kar.

Wprowadzenie do obrotu takiej ilości nielegalnych papierosów mogłoby narazić Skarb Państwa na straty sięgające 1 400 000 zł, wynikające z uszczuplenia podatku akcyzowego oraz VAT. Zatrzymani mężczyźni będą musieli odpowiedzieć za przechowywanie nielegalnych wyrobów akcyzowych (art. 65 kks).

Obecnie czynności w sprawie są prowadzone pod nadzorem Prokuratury Rejonowej dla Warszawy-Żoliborza.