Ostrzeżenie dla seniorów przed oszustami – profilaktyka społeczna na Dniu Otwartym Uniwersytetu Trzeciego Wieku

Wynajęcie seniorów telefonicznie z prośbą o przekazanie pieniędzy jest jednym z najczęstszych sposobów, które oszuści wykorzystują do wyłudzeń. Podczas Dnia Otwartego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Górze Kalwarii, policjantka zajmująca się profilaktyką społeczną z Piaseczna doradzała, jak nie dać się oszukać i nie stać się ofiarą tego typu przestępstw.

To wydarzenie, które miało miejsce w Ośrodku Kultury przy ulicy por. Jana Białka 9 w Górze Kalwarii, stanowiło doskonałą okazję do edukacji seniorów na temat zagrożeń związanych z niebezpiecznymi zachowaniami. Uczestnicząca w nim policjantka specjalizująca się w profilaktyce społecznej omawiała strategie działania przestępców i radziła, jak najlepiej chronić swoje bezpieczeństwo.

Kluczowym elementem jej prezentacji było ostrzeżenie, że nigdy nie powinniśmy przekazywać funduszy osobom, której tożsamość nie jesteśmy pewni. Podkreśliła również, że funkcjonariusze policji nigdy nie proszą o pieniądze ani nie angażują seniorów w swoje działania. Jeśli kiedykolwiek podczas rozmowy telefonicznej zostaniesz poproszony o takie działanie, powinieneś natychmiast zakończyć rozmowę.

Mł. asp. Wioletta Domagała podała kilka przykładów oszustw, które miały miejsce na terenie powiatu piaseczyńskiego. Zostały one omówione, aby uświadomić starszym osobom, że każdy jest potencjalnym celem dla oszustów i powinien wiedzieć, jak właściwie zareagować na taką sytuację.

Podczas spotkania policjantka zwróciła również uwagę na znaczenie znajomości swojego dzielnicowego oraz przypomniała, jak nawiązać z nim kontakt w razie potrzeby. Omówiła również różne zagrożenia, które można zgłosić za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa.