Oficerowie z Otwocka po raz kolejny przerwali działalność przestępcy. W ich ręce wpadł 26-letni mężczyzna pochodzący z Ukrainy, który przekonywał swoje ofiary do inwestowania w kryptowaluty, obiecując im szybkie zyski. W ten sposób oszukał jedną z kobiet na kwotę 60 000 PLN. Na wniosek Prokuratury Rejonowej w Otwocku, sprawca został umieszczony w areszcie na okres 3 miesięcy.
Służby porządkowe w Otwocku, które zajmują się walką z przestępstwami gospodarczymi i korupcją, nie narzekają na brak pracy. Przyczyną jest rosnąca liczba oszustw realizowanych zdalnie, przy wykorzystaniu nowych technologii. Mimo różnych kampanii informacyjno-edukacyjnych, wciąż do komendy zgłaszają się osoby, które padły ofiarami cyberprzestępców. Tym razem przestępca obiecywał swojej ofierze szybki zwrot z inwestycji w kryptowaluty. Niestety, ten obiecany zysk okazał się fikcją, a cała sytuacja zakończyła się wyłudzeniem od ofiary kwoty 60 000 PLN.
Podczas dochodzenia w sprawie oszustw zdalnych, policjanci skupiają się na tropieniu pieniędzy. Dzięki ich umiejętnościom i nowoczesnym technikom śledztwa, udało im się ustalić dane sprawcy. Okazało się, że to 26-letni obywatel Ukrainy, który często zmieniał miejsca pobytu, przemieszczając się między różnymi polskimi miastami. Śledczy wyśledzili go do jednego z mieszkań w Bydgoszczy. Gdy funkcjonariusze wkroczyli do mieszkania, mężczyzna był całkowicie zaskoczony. Podczas przeszukania zabezpieczono dwa telefony komórkowe oraz kartę bankową, która prawdopodobnie służyła do popełnienia przestępstwa.
Oszustowi postawiono zarzut oszustwa, za co grozi mu kara do 8 lat pozbawienia wolności. Śledztwo w tej sprawie jest prowadzone pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Otwocku, która po analizie zebranych dowodów zdecydowała wystąpić do Sądu Rejonowego w Otwocku o stosowanie wobec podejrzanego najcięższego środka zapobiegawczego – tymczasowego aresztowania. Sąd uwzględnił wniosek prokuratury, więc mężczyzna będzie spędzał kolejne 3 miesiące w areszcie.
Aby uniknąć stać się ofiarą oszustwa, powinniśmy przede wszystkim kierować się zdrowym rozsądkiem. Musimy pamiętać, że obietnice niewiarygodnych zysków z inwestycji są często wykorzystywane przez oszustów. Nigdy nie powinniśmy udostępniać nikomu naszych danych logowania do konta bankowego ani danych naszej karty płatniczej. Jeżeli „konsultant” proponuje nam instalację oprogramowania do obsługi zdalnego pulpitu, możemy być pewni, że jest to oszustwo. Zawsze należy sprawdzić wiarygodność firmy oferującej pomoc przy inwestowaniu pieniędzy, a decyzje finansowe podejmować zawsze ze spokojem i bez pośpiechu.