Sylwestrowa iluminacja na bulwarze gen. G.S. Pattona: neonowe ptaki nad Wisłą

Podczas świętowania ostatniego dnia roku, bulwar gen. G.S. Pattona zamiast tradycyjnych fajerwerków, ożyje w blasku neonowych ptaków. Warszawskie brzegi rzeki będą miały swoich skrzydlatych bohaterów, jako kolejną część Nadwiślańskiej Galerii Świateł. Wszystko to zostanie zaprezentowane podczas sylwestrowej imprezy „Przełom Roku nad Wisłą”.

Począwszy od niedzieli, 31 grudnia, neonowe projekcje będą zaczarowywać publiczność z umieszczonych w przeszklonych kubikach wzdłuż bulwaru obok Muzeum Sztuki Nowoczesnej nad Wisłą. To niezwykłe przedsięwzięcie jest dziełem Fundacji Art2Business, która wykonała instalacje na specjalne zamówienie Zarządu Zieleni m.st. Warszawy.

Niesamowita instalacja ukazuje cztery ptaki związane z Wisłą, które są również patronami promów przewożących pasażerów między warszawskimi brzegami rzeki w okresie letnim. Możemy tu zobaczyć Wilgę, Słonkę, Pliszkę i Dudka.

Zapraszamy do spacerowania brzegiem Wisły i podziwiania Wiślanej Galerii Świateł. To niezwykła podróż wzdłuż bulwaru oświetlonego neonami, nawiązująca do Warszawy z lat 60. i 70. XX wieku. Całą instalację można oglądać bez żadnych opłat przez cały dzień – informuje Magdalena Młochowska, dyrektor koordynator ds. zielonej Warszawy.

Instalacje neonowe zostały stworzone przy użyciu materiałów odzyskanych, a także darów natury, takich jak stara folia, blachy, piasek, konary drzew, kamienie czy pestki słonecznika. Część materiałów przyniosła sama rzeka. Za stworzenie instalacji odpowiadają artyści związani z Fundacją Art2Business: Konrad Gellert oraz Julia Bistuła.

Instalacja powstała dzięki firmie Hanak Reklama, która korzystała z doświadczenia spółki Reklama. Ta ostatnia firmą od czasów PRL oświetlała całą stolicę. Dzieło tej pracowni możemy obecnie podziwiać nad Wisłą, m.in. w Muzeum Sztuki Nowoczesnej, przestrzeni gastronomicznej w Elektrociepłowni Powiśle i Dzielnicy Wisła.

Wernisaż wystawy zaplanowany jest na ostatni dzień 2023 roku, o godz. 20:30, podczas wydarzenia Przełom Roku w Dzielnicy Wisła. Pierwsze 30 osób, które opublikują na swoich mediach społecznościowych zdjęcia z wystawy oraz dodadzą hasztagi: #DzielnicaWisła oraz #ZZW, otrzymają upominki: plakaty ptaków autorstwa Oli Jasionowskiej – mówi Jan Piotrowski, pełnomocnik prezydenta Warszawy ds. Wisły. Neonowe reklamy pierwotnie były używane nie jako reklamy, ale jako dekoracje, które ozdabiały stolicę po zmroku. Ten element stał się nieodłącznym elementem elewacji i budynków. Właśnie do tej tradycji chcemy nawiązać w Dzielnicy Wisła.

Do neonowych instalacji ptaków dołącza wystawa archiwalnych warszawskich pocztówek ze stołecznymi neonami. Za selekcję zdjęć do ekspozycji odpowiada Stowarzyszenie Filokartystów Varsaviana oraz Okręgowa Izba Architektów. Ta ostatnia organizacja we współpracy z Zarządem Zieleni m.st. Warszawy prezentuje kolejną wystawę opowiadającą historię Warszawy. Tym razem na wyselekcjonowane zostały pocztówki utrwalające neony z lat 60. i 70. XX wieku.

Pierwsze reklamy na elewacjach budynków z użyciem neonu pojawiły się w Polsce w okresie międzywojennym, dokładnie w połowie lat 20. XX wieku. Prawdziwy „rozkwit neonów” przypada jednak na lata 60. i 70. ubiegłego stulecia, kiedy to neon stał się nieodłącznym elementem nocnego krajobrazu Warszawy.