Pamiątka na stacji Warszawa Wschodnia: powstał mural z wizerunkiem Romana Dmowskiego

Stacja Warszawa Wschodnia stała się miejscem, gdzie oddano hołd Romanowi Dmowskiemu – jednemu z Ojców Niepodległości Polski. Przejście podziemne dla podróżnych ozdobiono mural z wizerunkiem Dmowskiego oraz sentencją skierowaną do Polaków. Wybór lokalizacji dla tego artystycznego dzieła nie jest przypadkowy – od 2020 roku, dworzec ten nosi imię Dmowskiego, a dodatkowo jest to miejsce blisko którego, na Kamionku, przyszły polityk przyszedł na świat.

Na muralu Romana Dmowskiego otacza panorama współczesnej Warszawy i symbol Polski Walczącej. Kompozycję uzupełnia sentencja, której autorem jest sam Dmowski – „Trzeba być „Nowoczesnymi Polakami” rozumiejącymi zarówno rodzącą się Nową Polskę, jak i cały mechanizm współczesnego świata”.

Prace nad monumentalnym obrazem o wymiarach 8 metrów, składającym się z siedmiu oddzielnych płyt, trwały kilka miesięcy. Mural jest dziełem Izabeli Siemiątkowskiej, absolwentki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W swoim dziele artystka ukazała Dmowskiego w charakterystycznej pozie i z wyraźnie widocznym profilem.

Obecność muralu na stacji Warszawa Wschodnia dedykowanego Romanowi Dmowskiemu nie jest przypadkowa. To właśnie w Kamionku (dzisiejsze osiedle na terenie warszawskiej dzielnicy Praga-Południe), w 1864 roku, przyszedł on na świat. W 2020 roku odbyła się uroczystość nadania mu imienia na stacji kolejowej Warszawa Wschodnia.

Obraz znajduje się w przejściu do peronów od strony ulicy Kijowskiej, służąc jako stała pamiątka upamiętniająca wybitnego Polaka.