Pociąg Skoda Varsovia numer 100 dołącza do floty warszawskiego metra

Stacja Techniczno-Postojowa w Kabatach niedawno przyjęła najnowszy pociąg Skoda Varsovia, co jest wydarzeniem symbolicznym dla metra w stolicy Polski. Pojazd ten otrzymał unikalne oznaczenie – numer 100 – jak poinformowała rzecznik prasowy Metra Warszawskiego, Anna Bartoń.

Anna Bartoń podkreśliła, że pracownicy Metra Warszawskiego natychmiast przystąpili do pracy nad nowym pojazdem. Rutynowym zadaniem było umieszczenie identyfikacyjnej tabliczki z numerem w kabinie maszynisty, a w tym przypadku było to szczególne wydarzenie ze względu na okrągłe oznaczenie – 100.

Rzecznik metra wyjaśniła, że ten fakt świadczy o tym, że od momentu inauguracji metra w Warszawie w 1995 roku, do stolicy trafiło już sto pojazdów tego typu. W skład floty warszawskiej podziemnej kolei wchodzą różne modele wagonów: Siemens Inspiro, Alstom Metropolis i rosyjskie wagony typu 81, a także najnowsze pociągi pochodzące z Czech.

Wagony Skoda Varsovia, nazwa których została wybrana przez mieszkańców stolicy, są jednoprzestrzenne i składają się z sześciu wagonów. Każdy pociąg jest w stanie przewieźć 1,5 tysiąca pasażerów, oferując przy tym 230 miejsc siedzących. Wagon czołowy zapewnia 33 miejsca, natomiast wagony wewnętrzne mają po 41 miejsc. Projekt wnętrza został przemyślany tak, aby ułatwić podróż różnym grupom pasażerów, a także umożliwić transport osób niepełnosprawnych, wózków dziecięcych i rowerów.

Przetarg na dostawę 37 nowych, jednoprzestrzennych pociągów metra został rozstrzygnięty w październiku 2019 roku, a kontrakt na ich dostarczenie został podpisany 30 stycznia 2020 roku.