Początek Strefy Czystego Transportu w Warszawie 1 lipca – informacje i zalecenia dla kierowców

Z dniem 1 lipca, mieszkańcy stolicy będą mogli korzystać z nowo utworzonej Strefy Czystego Transportu. Już teraz jest możliwość weryfikacji zgodności swojego pojazdu z wymogami strefy, co jest istotne ze względu na fakt, że aż 97 procent właścicieli samochodów nie musi podejmować żadnych działań – nie ma konieczności rejestrowania ani ubiegania się o specjalną nalepkę.

Restrykcje dotyczące wjazdu do Strefy Czystego Transportu obejmują samochody na benzynę z rocznikiem starszym niż 1997 i pojazdy z silnikami Diesla wyprodukowane przed rokiem 2005. Szacunki wskazują, że tylko około 3 procent samochodów poruszających się po ulicach Warszawy nie spełniają wymagań SCT, które wejdą w życie od 1 lipca. Dodatkowo, blisko połowa z tych 3 procent to pojazdy uprawnione do jednego z kilku typów tzw. wyłączeń.

W pierwszej fazie implementacji Strefy Czystego Transportu w Warszawie, przeważająca większość pojazdów spełnia już jej wymagania i nie musi podejmować żadnych działań, takich jak ubieganie się o nalepkę czy składanie wniosków. Dla tych, którzy nie spełniają wymagań, proponowane są możliwości złożenia wniosku online lub w punkcie stacjonarnym otwartym do późnych godzin wieczornych.

Sprawdzenie zgodności pojazdu w 30 sekund

Oficjalna strona internetowa miasta służy jako centrum informacji o strefie. Można też skorzystać z formularza na stronie, który oferuje szybki i prosty sposób na odpowiedzenie na najbardziej nurtujące pytania mieszkańców oraz osób przyjezdnych i przedsiębiorców.

Jeśli podczas sprawdzania okaże się, że samochód spełnia wymogi strefy, już nic więcej nie trzeba robić. Taki pojazd nie ma obowiązku posiadania specjalnej nalepki, a kierowca nie jest zobligowany do składania żadnych wniosków czy rejestrowania się gdziekolwiek – to dotyczy aż 97% kierowców jeżdżących po Warszawie.

Jednak, jeżeli podczas procesu weryfikacji okaże się, że pojazd nie spełnia wymagań strefy, program poinformuje o ewentualnych krokach, które można podjąć dalej. Wszystkie formalności związane z wyłączeniem z wymogów strefy dla tych, którzy mają do tego prawo, można załatwić online.

Do podstawowych rodzajów wyłączeń dla osób fizycznych należą: zameldowanie i rozliczanie podatków w Warszawie; ukończony 70 rok życia, bez dodatkowych wymagań; posiadanie europejskiej karty parkingowej dla osób niepełnosprawnych. Wniosek o nalepkę potwierdzającą prawo do wyłączenia można złożyć online na stronie um.warszawa.pl/SCT. Cały proces nadzoruje stołeczny Zarząd Dróg Miejskich.

Informacje na temat Strefy Czystego Transportu

Dla tych, którzy preferują załatwianie spraw osobiście, Zarząd Dróg Miejskich przygotował punkt informacyjny przy ulicy Chmielnej 124 (wejście od ulicy Żelaznej), gdzie można składać wnioski w godzinach od 8:00 do 20:00 od poniedziałku do piątku.

Miejskie Centrum Kontaktu Warszawa 19115 również udziela informacji na temat strefy.

Nie ma nalepki? Nie będzie mandatu!

Brak przepisów przewidujących karę za brak nalepki. Kara jest nałożona za wjazd do strefy czystego transportu bez uprawnień. Właściwe uprawnienia, które są sprawdzane przez Straż Miejską i Policję przez sczytanie tablicy rejestracyjnej, a nie nalepki, są niezbędne. W ramach współpracy między Zarządem Dróg Miejskich a Strażą Miejską, system przenośnych kamer będzie wykorzystywany do kontroli prowadzonych przez miasto.

Strefa Czystego Transportu, mimo że w pierwszym etapie obejmuje stosunkowo niewielką liczbę pojazdów, przyniesie wymierne korzyści dla jakości powietrza i zdrowia mieszkańców miasta. Prognozuje się znaczny spadek emisji szkodliwych substancji – tlenków azotu o 11 procent i pyłów zawieszonych o 20 procent.