Zbliża się szósta edycja Tygodnia Misji Ogrodów Zoologicznych i Akwariów, inicjatywa, której początki sięgają 2020 roku. Pierwszym promotorem tej idei było Warszawskie ZOO, a celem akcji jest zwrócenie uwagi na konieczność ochrony zagrożonych gatunków oraz podkreślenie wartości współpracy między polskimi ogrodami zoologicznymi.
Ogrody zoologiczne prowadzą różnorodne programy ochrony zwierząt, tworzą rodowody i angażują się w edukację ekologiczną. W tym roku Tydzień Misji Ogrodów Zoologicznych i Akwariów odbędzie się między 8 a 16 marca, a co niezwykle istotne, po raz pierwszy wezmą w nim udział wszystkie ogrody zoologiczne z Polski. Łącznie, do działań przystąpiło aż 17 instytucji – to rekordowa liczba.
Motto tegorocznej edycji brzmi „Wspólnie ratujmy Azję!” i nawiązuje do równocześnie realizowanej kampanii Europejskiego Stowarzyszenia Ogrodów Zoologicznych i Akwariów „Vietnamazing”, której celem jest ochrona zagrożonych gatunków azjatyckich. Warszawskie ZOO zaprasza w ramach akcji na spotkania z ekspertami i opiekunami zwierząt, a także na spacery z wolontariuszami.
Głównym bohaterem kampanii jest panda wielka, która jest globalnym symbolem ochrony zagrożonych gatunków. Ale kampania nie tylko promuje ochronę zwierząt, ale także uświadamia problem wykorzystywania zwierząt przez niektóre kraje dla finansowych korzyści.
Jednocześnie Tydzień Misji Ogrodów Zoologicznych i Akwariów to doskonała okazja do poznanie nowego mieszkańca Warszawskiego ZOO – źrebaka konia Przewalskiego. Jest to gatunek reintrodukowany na tereny azjatyckie, a mały konik przyszedł na świat 1 marca.
Ogrody zoologiczne, które jeszcze kilkadziesiąt lat temu były miejscami wystawiania egzotycznych zwierząt jako atrakcji, teraz stały się nowoczesnymi centrami ochrony przyrody. Dzięki nim ginące gatunki są ratowane, a społeczeństwo edukowane w zakresie ochrony przyrody. Andrzej Kruszewicz, dyrektor Warszawskiego ZOO podkreśla misję tych instytucji podczas corocznych obchodów Tygodnia Misji Ogrodów Zoologicznych i Akwariów, a także cieszy się z narodzin źrebaka konia Przewalskiego. To gatunek, który przetrwał dzięki skoordynowanym działaniom hodowlanym prowadzonym przez ogrody na całym świecie. Konie Przewalskiego wyginęły w naturze w końcu lat 60. XX wieku, a ich powrót do naturalnego środowiska na azjatyckie stepy stał się możliwy właśnie dzięki populacji utrzymywanej w ogrodach zoologicznych.
Ogrody zoologiczne ściśle współpracują ze sobą, tworząc lokalne i międzynarodowe organizacje. Dzięki temu możliwe są planowe transfery między członkami organizacji, a także efektywne zarządzanie populacją zwierząt żyjących w zoo. 11 marca pod hasłem #chronimyGINĄCEgatunki obchodzony jest Dzień Misji Ogrodów Zoologicznych i Akwariów, który jednocześnie pokrywa się z 97. rocznicą otwarcia Warszawskiego ZOO.