Poprawa komunikacji miejskiej: więcej elektronicznych wyświetlaczy na przystankach tramwajowych w Warszawie

Zarząd Tramwajów Warszawskich ma dobre wieści dla wszystkich osób korzystających z transportu miejskiego. Firma ogłosiła bowiem, że podpisała kontrakt na instalację dodatkowych elektronicznych tablic wyświetlających rozkład jazdy tramwajów. Obecnie stolica Polski może pochwalić się 210 przystankami wyposażonymi w takie urządzenia. W najbliższej przyszłości ich liczba ma wzrosnąć o kilkaset.

Proces montowania pierwszej partii, składającej się z 88 tablic, zostanie zainicjowany po upływie dwunastu miesięcy od momentu zawarcia umowy. Całkowita liczba nowych ekranów informacyjnych ma zostać zainstalowana w ciągu 15 miesięcy od daty podpisania kontraktu. Zadaniem instalacji zajmie się firma Dysten. Wartość podstawowego zamówienia oraz opcji dodatkowych wyniesie 7 mln 893 tys. zł netto.

Dodatkowo do już istniejących tras tramwajowych w Warszawie, które zostaną wyposażone w nowe wyświetlacze, dojdzie 60 nowych tablic na budowanej trasie do Wilanowa, prowadzącej przez ulice Gagarina i Kasprzaka. Oznacza to, że liczba wyświetlaczy w całej stolicy zwiększy się o 161 w ciągu następnych kilkunastu miesięcy.

Elektroniczne tablice informacyjne są podłączone do sieci i prezentują pasażerom dane o rzeczywistym czasie odjazdu tramwajów. Sto nowych wyświetlaczy będzie działało na identycznych zasadach. Zarząd Tramwajów korzysta z systemu opartego na informacjach dostarczanych przez satelitarne nadajniki znajdujące się w pojazdach. System ten przetwarza te dane, umożliwiając prognozowanie czasu przybycia tramwaju na przystanek.