Przejście na czas zimowy: dłuższa praca strażników miejskich i dodatkowe kursy autobusów

W nadchodzącą niedzielę, od nocy poprzedzającej ją, dokonamy przestawienia zegarków z godziny 3 na 2, w związku z przejściem na czas zimowy. Ze względu na to, Władze miasta planują dodatkowe kursy nocnych autobusów oraz metra. W konsekwencji, strażnicy miejscy oraz maszyniści będą pracować dodatkową godzinę i otrzymają za to wynagrodzenie. Ponadto, zegar umieszczony na wieży Pałacu Kultury i Nauki zostanie zatrzymany na okres jednej godziny – takie informacje przekazało biuro prasowe stołecznego Urzędu Miasta.

Zasada funkcjonowania zegara na wieży PKiN jest taka, że w momencie przestawiania czasu, automatycznie się on zatrzymuje o 2. Następnie, po upływie jednej godziny – co jest monitorowane przez system GPS – ponownie rozpoczyna odmierzanie czasu. Cały proces odbywa się bez udziału człowieka – tak wyjaśniła procedurę stołeczna administracja miejska.

Chociaż pasażerowie nocnych autobusów nie odczują tego bezpośrednio, zmiana czasu będzie miała wpływ na ich kursowanie. W szczególności, autobusy kursujące w godzinach od 2 do 3 zatrzymają się dwa razy na tych samych przystankach. Pierwszy raz będą to robić o godzinie 2 czasu letniego, a następnie o tej samej godzinie, ale już według czasu zimowego. Władze miejskie wyjaśniły, że ze względu na to, iż ta noc jest o godzinę dłuższą, ZTM musi dodać jeden dodatkowy kurs dla autobusów odjeżdżających co godzinę oraz dwa dodatkowe kursy dla autobusów odjeżdżających co pół godziny.

W tym czasie strażnicy miejscy będą patrolować ulice miasta przez okres, który zamiast zwykłych dwunastu godzin (od 19 do 7), potrwa teraz trzynaście godzin. Strażnicy, podobnie jak maszyniści metra, otrzymają dodatkowe wynagrodzenie za nadgodziny. Oznacza to, że w przypadku maszynistów, ich standardowa ośmiogodzinna nocna zmiana przekształci się w dziewięciogodzinną pracę – informował Urząd Miasta.