Reaktywacja ruchu drogowego na przebudowanych ulicach Mokotowa po budowie trasy tramwajowej do Wilanowa

Nie później niż 23 grudnia, kierowcy będą mogli poruszać się drogami na Mokotowie, które były dotychczas niedostępne z powodu budowy trasy tramwajowej do Wilanowa. Całość trasy składającej się z czterech przebudowanych dróg o łącznej długości 2,5 km – od placu Unii Lubelskiej aż do Czerniakowskiej, stanie do dyspozycji kierowców.

W najbliższym czasie dostępny zostanie ciąg dróg Puławskiej, Goworka, Spacerowej i Gagarina – kończący się na Czerniakowskiej. Ponownie otwarte zostanie również kluczowe dla Mokotowa skrzyżowanie Gagarina, Spacerowej i Belwederskiej. Kierowcy będą mieli możliwość skrętu z Puławskiej w Goworka i zjazdu do Dolnego Mokotowa – połączenie to było zamknięte od maja z powodu prac nad torowiskiem, jezdniami oraz odbudową ciepłociągu. Wyznaczenie ruchu drogowego na tym odcinku potrwa kilka dni.

Pod koniec roku na placu Unii Lubelskiej będzie obowiązywała organizacja ruchu sprzed budowy tramwaju. Kierowcy będą mieli dostęp do ulicy Puławskiej od Goworka w kierunku placu. Ponadto, otwarte zostaną ulice Goworka i Spacerowa, jednak możliwy będzie zjazd tylko w dół, do Belwederskiej. Ruch wróci również na skrzyżowanie z Belwederską – jedynie autobusy Warszawskiego Transportu Publicznego uzyskają prawo skrętu w prawo, w Belwederską z ulicy Spacerowej.

Następnie, zostanie otwarta północna jezdnia Gagarina, na odcinku od Belwederskiej do Sieleckiej, z dwoma pasami ruchu – po jednym w każdym kierunku. Zakres ten rozszerza się na odcinek od Sieleckiej do Czerniakowskiej, gdzie przejezdne będą obie strony drogi.

Zmianie ulegnie połączenie ulic Sułkowicka i Nabielaka z ulicą Belwederską – będzie ono niedostępne. W ich miejsce wprowadzony zostanie ruch dwukierunkowy. Dojazd do tych ulic możliwy będzie przez Sielecką, Chełmską lub Nowotarską i Stępińską do południowej jezdni Gagarina (będzie zamknięty jej fragment między Stępińską a Sielecką).

Obecnie autobusy linii: 131, 167, 168, 501, 519, 522, N31 i N81 poruszają się Goworka i Spacerową w jednym kierunku – do Belwederskiej. W najbliższym czasie linie 131, 167, 168, N31 i N81 będą kontynuowały trasę prosto Gagarinem. Pozostałe zaczną skręcać ze Spacerowej w prawo w Belwederską. Linia 180 wróci na swoją dotychczasową trasę przebiegającą ulicami Gagarina i Belwederską. Autobusy linii 222 i N37 rozpoczną kursy otwartym fragmentem Puławskiej, przed placem Unii Lubelskiej. Linia 119 w kierunku Wiśniowej Góry pojedzie ulicami: Batorego, Waryńskiego, Goworka, Spacerową, Belwederską i Chełmską.

Zimowymi feriami związane jest zaplanowane rozpoczęcie budowy nowego ciepłociągu i torów tramwajowych na skrzyżowaniu Belwederskiej z Dolną i Chełmską. Budimex – wykonawca tramwaju do Wilanowa, planuje w styczniu wprowadzić zmiany na dwóch kolejnych skrzyżowaniach – przy Witosa oraz przy Wilanowskiej. Ruch drogowy będzie odbywał się już przez nowo zbudowane tory tramwajowe, a prace budowlane zostaną przeniesione na drugą stronę skrzyżowań. W pierwszym kwartale 2024 roku ruch drogowy w Wilanowie Królewskim i Wysokim zostanie przeniesiony na nowo zbudowaną jezdnię.

Podczas budowy tramwaju do Wilanowa wykonawca zobowiązał się do posadzenia 640 drzew. Jednak dzięki dobrowolnym nasadzeniom, liczba drzew wzrośnie do 890. Dotychczas posadzono 390 sztuk. Kolejne 60 zostało przesadzonych, w tym siedem 19 grudnia – z ul. Św. Bonifacego. Drzewa te rosły w miejscu przyszłej jezdni, która zostanie przesunięta z powodu budowy torów tramwajowych.