Beton komórkowy to obecnie jeden z najczęściej wykorzystywanych materiałów budowlanych w budownictwie jednorodzinnym. Za tę popularność odpowiadają jego właściwości i niewielka masa – konstrukcje z bloczków z betonu komórkowego wznosi się dzięki temu szybko i sprawnie. Nie należy jednak zapominać o precyzji pracy i poszczególnych etapach powstawania takiej konstrukcji murowej. Jak należy murować z wykorzystaniem betonu komórkowego? Oto kilka wskazówek.
Beton komórkowy – co do niego przekonuje?
Bloczki z betonu komórkowego cechują się niską masą, dzięki, czemu mogą osiągać całkiem spore rozmiary, co ułatwia szybsze i sprawniejsze wznoszenie ścian. W przypadku elementów z Systemu Budowy H+H większość bloczków posiada profilowane powierzchnie czołowe – dzięki temu możliwe jest łączenie elementów na pióro-wpust bez wypełniania spoiny pionowej. Wiele elementów posiada dodatkowo uchwyt ułatwiający przenoszenie elementów i właściwe ustawienie ich w warstwie.
Etapy wznoszenia ściany z betonu komórkowego
Ułożenie pierwszej warstwy muru ma szczególne znaczenie w każdej konstrukcji budowlanej. To, jak dokładnie zostanie wykonana warstwa początkowa wpłynie na jakość, ale i sprawność zbudowania pozostałej części muru.
Przed rozpoczęciem układania kolejnych warstw należy sprawdzić, czy górna powierzchnia warstwy wyrównawczej (pierwszej warstwy muru) jest pozioma i równa. Jeśli nie, niedociągnięcia trzeba usunąć i ponownie wymurować. Tworzenie następnych warstw powinno się tez poprzedzić usunięciem piasku i pyłu z powierzchni już wzniesionego muru. Oczyszczenia wymagają także dolne powierzchnie każdego z zastosowanych bloczków z betonu komórkowego.
Klej do betonu komórkowego tj. zaprawę klejową (cienkowarstwową) nakładać można na dwa sposoby. W przypadku odcinków krótkich warto skorzystać z kielni do zapraw cienkowarstwowych. Jeśli pracujesz na dłuższych, prostych odcinkach muru, lepiej sprawdzi się dozownik do zaprawy. Niezależnie od wybranej metody, zaprawy cienkowarstwowej nie należy rozprowadzać na odcinku mierzącym więcej niż 4 metry – w przeciwnym razie klej będzie za szybko wysychał (to zalecenie jest szczególnie istotne jeśli murowanie przebiega w okresie letnim). Co jeszcze ma znaczenie? Każdy bloczek z betonu komórkowego ułożony w ścianie należy dobrze ustabilizować poprzez uderzenie specjalnym gumowym młotkiem.
Wznosząc przegrody z elementów murowych, w tym także z betonu komórkowego, trzeba zachować przewiązanie murarskie o odpowiedniej długości – jest to podstawowa zasada prowadzenia prac murarskich. Dla bloczków z betonu komórkowego z Systemu Budowy H+H, spoiny pionowe w kolejnych warstwach muszą mijać się między sobą o co najmniej 96 lub 100 mm odpowiednio dla wysokości elementów 240 lub 250 mm. Ze względu na przenoszenie obciążeń zalecane jest wiązanie w połowie elementu murowego. Jeśli w którymś miejscu muru zachowanie odpowiedniego przewiązania murarskiego jest z jakiegoś powodu niemożliwe, należy je odpowiednio zazbroić.
Wszystkie kolejne warstwy przegród z betonu komórkowego należy wykonywać w sposób odpowiadający opisanym regułom.