Podsumowanie bogatego roku kulturalnego i rozrywkowego w Warszawie

Rok, który mamy za sobą, był obfity dla mieszkańców stolicy oraz przyjezdnych gości w liczne atrakcje kulturalne i rozrywkowe. Staromiejskie ulice przemierzały warszawskie syrenki, letnie koncerty odbywały się nad rzeką Wisłą, a rok zwieńczył Festiwal Świąteczny. Wszystko to stanowiło okazję do wspólnego spędzania czasu dla rodzin, zarówno podczas wakacji, jak i poza sezonem.

Imprezy miejskie były organizowane przez cały rok. Zimą mieszkańcy mogli skorzystać z lodowisk, podziwiać iluminacje, a finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zgromadził tłumy 29 stycznia na placu Bankowym. Również Muzeum Karykatury wezwało do świętowania urodzin Koziołka Matołka, oferując wiele atrakcji dla dzieci i dorosłych.

Wiosna nie ustępowała zimie pod względem liczby wydarzeń. Tegoroczne święto Wielkanocy oferowało atrakcje na odnowionym placu Pięciu Rogów, a punktem kulminacyjnym była wspólna akcja malowania dużej pisanki wśród eko-zajączków.

Tradycyjnym otwarciem sezonu letniego była Noc Muzeów, podczas której aż 270 miejsc było dostępnych do zwiedzania. W Centrum Nauki Kopernik można było porozmawiać z robotem wyposażonym w sztuczną inteligencję, a kino Iluzjon zapraszało na wystawę zabytkowego sprzętu filmowego i filmy wyświetlane na taśmie o szerokości 16 milimetrów. Spacerowicze mogli także odwiedzić gmach Muzeum Sztuki Nowoczesnej przy placu Defilad.

Nad Wisłą odbyły się Wianki, zorganizowane przez Stołeczną Estradę, które okazały się prawdziwym otwarciem letnich wakacji. Parę dziesiąt tysięcy osób świętowało najkrótszą noc w roku podczas koncertu hołdującego Korze, na którym przeboje Maanamu zaśpiewali m.in. Krzysztof Zalewski, Kwiat Jabłoni, Muniek Staszczyk, Bovska, Organek, Natalia Przybysz oraz Ralph Kamiński.

W czerwcu odbyła się kolejna Parada Syrenki, uświetniona występami artystycznymi, pokazami tanecznymi i teatralnymi. Wydarzenie zakończył koncert piosenek z filmów Disneya na placu Zamkowym. Z okazji Święta Warszawy odbyły się również regaty o Puchar Prezydenta Warszawy, a także Wielki Test Wiedzy o Warszawie.

Warszawskie kocykowanie to bezpłatne wydarzenie kierowane do dzieci do 10 roku życia i ich opiekunów. W otoczeniu zieleni na kocach, pufach i leżakach w warszawskich parkach całe rodziny z dziećmi mogły obejrzeć m.in. spektakle teatralne czy wziąć udział w warsztatach tematycznych i zajęciach z ekologii.

Spotkania dla najmłodszych warszawiaków odbyły się w sześciu stołecznych parkach. W pierwszą niedzielę lipca w Ogrodzie Krasińskich, następnie w Parku Picassa, w Parku Bródnowski, w ursynowskim Parku im. Kozłowskiego przy al. KEN, w Parku im. Szymańskiego przy ul. Elekcyjnej na Woli, a na zakończenie cyklu na wawerskiej Plaży Romantycznej.

Huczne obchody 70. urodzin Starego Miasta zapewniły mieszkańcom moc atrakcji. Miłośnicy nowoczesnych dźwięków zamienili bruk Rynku Starego Miasta w parkiet podczas silent disco, czyli wielokanałowej imprezy w słuchawkach. Przez wszystkie dni można było także zajrzeć do pracowni artystycznych znajdujących się pod opieką Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków.

Podczas obchodów odbywały się też koncerty organowe, wystawy w Galerii Prześwit, Staromiejskim Domu Kultury i Muzeum Warszawy. Wiele placówek notowało rekordy frekwencyjne, więcej niż zwykle zwiedzających miały np. Lengrenówka – pracownia Muzeum Karykatury przy ul. Brzozowej czy siedziba Związku Powstańców Warszawskich przy ul. Długiej.

Przez trzy dni na Starym i Nowym Mieście oraz w okolicy odbywało się wiele wydarzeń przygotowanych przez 30 różnych instytucji. Organizatorem całości urodzinowych obchodów było Muzeum Warszawy.

Dodatkowo w każdą sobotę do końca sierpnia można było wziąć udział w bezpłatnych koncertach jazzowych. 8 sierpnia odbyła się jedyna w swoim rodzaju Noc Fotografii. Podczas imprezy można było podziwiać wyróżnione zdjęcia debiutantów oraz najsłynniejszych polskich fotografów. Tematyka zdjęć konkursowych obejmowała przemiany Warszawy, przestrzeni miejskiej oraz struktur społecznych. Poza zdjęciami debiutantów, uczestnicy imprezy mieli okazję zapoznać się z kolekcjami polskich legend fotografii oraz fotograficznych zbiorów Muzeum Warszawy.

M.st. Warszawa uczestniczyła przy organizacji największych muzycznych wydarzeń minionego lata: Orange Warsaw Festival, Męskie Granie czy Clout Festival. Z tego tytułu mieszkańcy Warszawy mogli wziąć darmowy udział w koncertach. Wielkim powodzeniem cieszył się Undercover Warsaw Festival, który oferował występy tribute bandów, czyli zespołów wiernie odwzorowujących wizerunek i show oryginalnych artystów. W sierpniu mieszkańcy stolicy mogli na żywo posłuchać szlagierów z repertuarów The Rolling Stones, U2, Coldplay, Nirvany, Eda Sheerana czy Harry’ego Stylesa.

Stołeczna magia świąt
Tegoroczna iluminacja na Krakowskim Przedmieściu i Starym Mieście oraz ozdoby na ul. Świętokrzyskiej i Podzamczu zrobiły prawdziwą furorę wśród warszawianek i warszawiaków oraz gości odwiedzających stolicę. Tym razem świetlne atrakcje stylizowane są na lata 50. i 60. XX wieku. Oprócz wielkich bombek, lampek choinkowych i łańcuchów z korowego papieru, na Trakcie Królewskim spotkać można: samochody Warszawa i Syrena, motorower Ryś oraz saturatory, sklepową wagę czy telefon z tarczą. Najmłodszym podobają się również – ustawione na Skwerze Hoovera – retro karuzele i zabawki. Wszystkie ozdoby są energooszczędne – wykonane zostały w technice z wykorzystaniem diod Eco LED+.

W Bazylice Najświętszego Serca Jezusowego przy ul. Kawęczyńskiej odbyło się Warszawskie Kolędowanie. Najpiękniejsze kolędy wykonali muzycy z akompaniamentem orkiestry Sinfonia Varsovia W tym wyjątkowym koncercie udział wzięli najpopularniejsi polscy artyści, m.in.: Kayah, Natalia Kukulska, Natalia Szroeder, Urszula, Stanisław Sojka, Ewa Farna, Natalia Nykiel, a także Chór SGGW w Warszawie oraz Chór Dziecięcy ZPSM nr 4 w Warszawie.

W ramach Warszawskiego Festiwalu Świątecznego zaplanowane było jeszcze więcej atrakcji. Przy Hotelu Bristol odbyły się uliczne koncerty świąteczne zwieńczone pokazem świetlnym. Wystąpili m.in. Janek Traczyk, Sienna Gospel, Monika Borzym z zespołem, Audiofeels, a także Chór Akademicki UW, Teatr A3 i Teatr Kalejdoskop.

M.st. Warszawa dziękuję wszystkim uczestnikom i uczestniczkom warszawskich wydarzeń za tak aktywny udział i zaprasza na kolejny, wspólny rok, w którym również w planie jest wiele miejskich atrakcji!