Stolica Polski, Warszawa, raz jeszcze bierze udział w międzynarodowym przedsięwzięciu pod nazwą Godzina dla Ziemi. W geście poparcia dla idei ochrony naszej planety, miejskie budynki wybrane do tej akcji, na 60 minut będą pozbawione oświetlenia i iluminacji. Tym razem, nacisk położony jest na rzeki, które stanowią główne założenie tegorocznej edycji.
Godzina dla Ziemi to coroczna inicjatywa, która w tym roku przypada na najbliższą sobotę, 23 marca. Różne jednostki stołeczne postanowiły zaangażować się w to wydarzenie poprzez wyłączeniu oświetlenia zewnętrznego ich budynków od 20:30 do 21:30. W tym okresie zgaszone zostaną również światła takich charakterystycznych obiektów warszawskich jak Pałac Kultury i Nauki, mury obronne Starego Miasta czy Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Organizatorem wydarzenia jest WWF, a także cieszy się ono honorowym patronatem prezydenta miasta st. Warszawy.
Temat tej edycji Godziny dla Ziemi to rzeki i konieczność ich renaturyzacji, czyli powrotu do naturalnego stanu. W kontekście stolicy, naturalnie skojarzyć to można z Wisłą – jedyną rzeką na naszym kontynencie, która jak podaje WWF na swojej stronie, zachowała swój naturalny charakter na długości przekraczającej 300 kilometrów. Odcinek od Sandomierza do Płocka jest chroniony w ramach sieci Obszarów Natura 2000. Wisła to również miejsce o unikalnej różnorodności biologicznej na skalę europejską.
Od kilku lat Dzielnica Wisła promuje dbanie o dobro wspólne rzeki przez organizację cyklicznych akcji czyszczenia brzegów Wisły. Pierwsza taka akcja w tym roku odbędzie się w sobotę, 23 marca pod auspicjami WWF. Wolontariusze będą wyposażeni w rękawiczki i worki, a jako wyraz wdzięczności za ich zaangażowanie otrzymają plakaty Oli Jasionowskiej z widokiem Wisły. Ci, którzy oddadzą worek z zebranymi odpadkami, będą mogli skorzystać z krótkiego rejsu widokowego oferowanego przez Galar Warsaw by Boat. Sprzątanie rozpocznie się o godzinie 12:00 na plaży Rusałka (przy Warszawskim ZOO) i zakończy o 14:00.