Warszawa: przemarsze i zgromadzenia w 2. rocznicę rosyjskiej agresji na Ukrainę – 24 lutego

W najbliższą sobotę, którą datuje się 24 lutego, mija dokładnie dwa lata od momentu rozpoczęcia działań agresywnych przez Rosję na Ukrainie. Z tej okazji, w stolicy Polski, Warszawie, organizowane są liczne zgromadzenia publiczne mające upamiętniać tę bolesną rocznicę. Większość z nich będzie miała miejsce w Śródmieściu. Jednakże tego dnia planowane są również inne przemarsze oraz spotkania. W związku z tym, żeby zapewnić bezpieczeństwo uczestnikom, policja ma prawo podjąć decyzję o tymczasowym zamknięciu ulic, na których będą one odbywały. To zaś spowoduje zmiany w trasach autobusów Warszawskiego Transportu Publicznego, które będą musiały zostać przekierowane na objazdy.

Wśród wydarzeń zaplanowanych na tę sobotę, kilka z nich ze względu na planowaną trasę czy przewidywaną ilość uczestników, może wprowadzić utrudnienia zarówno dla ruchu drogowego jak i funkcjonowania komunikacji miejskiej. Pierwsze zgromadzenie jest planowane pomiędzy 6:00 a 14:00 na ulicy Belwederskiej, w przestrzeni od numeru 46 do 52, czyli naprzeciwko Ambasady Federacji Rosyjskiej.

Następne zgromadzenie wiąże się z przemarszem, który rozpocznie się o godzinie 12:00 przed pomnikiem Witosa na placu Trzech Krzyży. Uczestnicy planują przejść trasą Traktu Królewskiego, kończąc marsz na placu Zamkowym około godziny 17:30. Kolejny przemarsz ma rozpocząć się także o godzinie 12:00, ale uczestnicy spotkają się przy ulicy Fieldorfa „Nila” 1. Planowany przemarsz obejmuje ulice: Fieldorfa „Nila”, Wał Miedzeszyński, most Łazienkowski, Czerniakowską, Szwoleżerów, Agrykola, Szucha oraz plac Unii Lubelskiej a następnie Boya-Żeleńskiego, Stefana Batorego, Wiśniową i Rakowiecką. Kończyć ma się przed budynkiem przy ulicy Rakowieckiej 49 około godziny 16:00.

Od godziny 14:00 do 15:00 zaplanowane jest również stationaryjne zgromadzenie przed Ambasadą Federacji Rosyjskiej przy ulicy Belwederskiej 49. To samo miejsce będzie głównym punktem kolejnego zgromadzenia, które rozpocznie się o godzinie 16:00 i będzie połączone z przemarszem. Trasa przewiduje przejście ulicami: Belwederską, Alejami Ujazdowskimi, Piękna i Wiejska, kończąc przed gmachem Sejmu RP (przy ulicy Wiejskiej 4/6/8). Wydarzenie ma trwać do godziny 22:00.

Policja może podjąć decyzję o zamknięciu niektórych ulic dla ruchu drogowego. Jeżeli do tego dojdzie, autobusy komunikacji miejskiej będą kierowane na objazdy przez najbliższe dostępne ulice. Zmiany dotkną autobusy linii: 107, 116 ,118, 119, 131, 159, 166, 167, 168, 180, 222 oraz 503.