Warszawa zdobywa srebrny medal na arenie innowacyjności europejskiej

W finale prestiżowego konkursu Europejska Stolica Innowacji (iCapital), organizowanego przez Komisję Europejską, Warszawa wywalczyła drugą pozycję. W tym roku stawiła czoło silnej rywalizacji ze strony kilkudziesięciu miast z całej Europy.

Pod patronatem Europejskiej Rady ds. Innowacji i w ramach programu „Horyzont Europa”, konkurs iCapital wyróżnia miasta, które skupiają się na dobrobycie swoich mieszkańców poprzez realizację innowacyjnych projektów. Te projekty mają pozytywny wpływ na życie obywateli i są doceniane za ich wkład w rozwój i promowanie innowacyjności.

Główne kryteria oceny miast obejmują tworzenie miejsca dla innowacji w kontekście urbanistycznym, dostosowywanie lokalnych przepisów do potrzeb rozwijających się firm, promowanie współpracy pomiędzy społecznością a sektorem biznesowym, tworzenie unikalnych rozwiązań, które mogą służyć jako model dla innych miast oraz posiadanie długofalowej wizji rozwoju innowacji.

W tegorocznej rywalizacji finałowe miejsca zdobyły trzy miasta: Warszawa, Lizbona i Lwów. Lizbona, stolica Portugalii, triumfowała na pierwszym miejscu, natomiast zaszczytne drugie miejsce przypadło Warszawie.

Uroczystość finałowa i ogłoszenie wyników odbyło się 27 listopada. Gala odbyła się w Muzeum Cywilizacji Europejskich i Śródziemnomorskich w Marsylii. Statuetka oraz nagroda pieniężna w wysokości 100 tys. euro zostały odebrane przez delegację warszawską, na czele której stał zastępca prezydenta m.st. Warszawy, Michał Olszewski.

Zgodnie z zasadami konkursu, dzięki zdobyciu drugiego miejsca, Warszawa dołączy do sieci EIC Prizes (iCapital) Alumni. Jest to inicjatywa gromadząca finaliści poprzednich edycji konkursu, której głównym celem jest promowanie współpracy między laureatami oraz propagowanie najlepszych innowacyjnych praktyk.