Warszawska iluminacja świąteczna 2023: Dekoracje w stylu PRL-u i retro

Nadchodzi sezon świąteczny i Warszawa już zaczyna się przygotowywać do świętowania. Montaż urokliwych, świetlnych dekoracji na Krakowskim Przedmieściu jest już w pełnym toku. W tym roku, stolica Polski postanowiła postawić na nostalgia i powrót do przeszłości, a mianowicie do lat 50. oraz 60. XX wieku. Nowatorskie dekoracje będą nawiązywać do charakterystycznych dla tamtych czasów elementów, między innymi z okresu Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej (PRL). Zostaną także uwiecznione elementy retro, takie jak kryształy, które niegdyś zdobiły wnętrza naszych babć.

Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie rozpoczął już proces instalacji iluminacji w całym mieście. Tegoroczne dekoracje są wyjątkowe, ponieważ różnią się od tych z poprzednich lat. W tym sezonie zimowym, na warszawskich ulicach zapanuje atmosfera lat 50. i 60., za sprawą ozdób świątecznych inspirowanych stylem retro. Dekoracje będą przypominać charakterystyczne elementy z tamtych czasów, takie jak lampki choinkowe, bombki w kształcie muchomorów czy kryształy, które od lat leżą na półkach babcinych kredensów.

Na placu Zamkowym pojawi się 27-metrowa choinka multimedialna, wykonana z nowoczesnych i energooszczędnych materiałów. W czasie wieczornych spacerów, zarówno mieszkańcy stolicy jak i turyści będą mogli podziwiać unikalne figury, takie jak samochód Syrenka czy motocykl Ryś – symbole tamtych czasów.

Zarząd Dróg Miejskich podkreśla, że wszystkie dekoracje są wykonane z eko-LED diod, które są nie tylko energooszczędne, ale również zużywają 10 razy mniej prądu niż tradycyjne oświetlenie. Firma Multidekor ponownie została powierzona zadanie produkcji, montażu, opieki oraz demontażu i przechowywania ozdób do następnego sezonu, podobnie jak to miało miejsce w latach ubiegłych.

Nowe ozdoby zaczynają funkcjonować na początku grudnia, a więc warszawiacy szybko będą mogli cieszyć się ich widokiem i poczuć magię zbliżających się Świąt.