Warszawskie ulice nasycone świątecznym klimatem – powrót do lat 50. i 60. w świetle iluminacji

Czujemy już nastrój świąt, który przenika przez ulice stolicy. Od poprzedniego tygodnia, turyści odwiedzający Stare Miasto mają możliwość cieszenia się wyjątkowymi dekoracjami świątecznymi, które nawiązują do atmosfery lat 50. i 60. XX wieku. Co więcej, różnokolorowe animacje sprawią, że warszawskie zabytki ożyją. Nowoczesne metody video mappingu 3D zostaną uruchomione w bieżącym tygodniu.

Począwszy od 15 grudnia, każdego weekendu od piątku do niedzieli, o pełnych godzinach od 17:00 do 21:00, Pałac Staszica (fasada zwrócona w stronę pomnika Mikołaja Kopernika) oraz promenada przy Skwerze ks. Jana Twardowskiego przekształcą się w magiczną scenę pokazów. Krakowskie Przedmieście zamieni się w tło dla świątecznego widowiska, które będzie połączeniem muzyki, choreografii i zimowych animacji.

Mapping video stanowi kluczowy element całego planu świątecznej iluminacji. Lasery stworzą efekt ruchu elementów architektury Pałacu Staszica, podczas gdy tradycyjne symbolika Bożego Narodzenia posłuży do przedstawienia świątecznej historii związanej z postacią Mikołaja Kopernika. Do 152-metrowego kwadratowego pokazu będzie akompaniować muzyka Antoniego Vivaldiego, co pozwoli przechodniom jeszcze głębiej zanurzyć się w świątecznej atmosferze.

Pierwszy z prezentacji przeniesie obserwatorów w przestrzeń kosmiczną, odkrywając tematykę powiązaną ze słynnym astronomem, natomiast druga odsłoni urok reminiscencji świątecznej Warszawy z lat 50. i 60. Animacje zostały stworzone dzięki współpracy Miasta Warszawy, Zarządu Dróg Miejskich, Polskiej Akademii Nauk oraz firmy Multidekor.

Podczas Warszawskiego Festiwalu Świątecznego zaplanowano wiele dodatkowych atrakcji. 16 i 17 grudnia, w pobliżu Hotelu Bristol, przy ul. Tokarzewskiego-Karaszewicza oraz na Skwerze ks. Jana Twardowskiego, odbędą się koncerty świąteczne na otwartym powietrzu, które będą miały swoje finale w pokazie świetlnym. W programie znajdują się występy takich artystów jak: Janek Traczyk, Sienna Gospel, Monika Borzym i jej zespół, Audiofeels, a także Chór Akademicki UW, Teatr A3 oraz Teatr Kalejdoskop.