Wymóg odpowiedniego przygotowania pojazdu do podróży dla bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu drogowego

Mimo, że w naszej okolicy mróz utrzymuje się zaledwie od dwóch dni, już zaobserwowano incydent drogowy, który można było uniknąć. Kierowca nie zatroszczył się o należyte przygotowanie swojego pojazdu do jazdy, a spadający z jego auta śnieg czy lód stanowią poważne zagrożenie dla innych użytkowników dróg.

W zimowych miesiącach, niestety, często widuje się na drogach lodowe bryły lub śnieg spadające z dachów samochodów. Takie zdarzenia mogą prowadzić do groźnych incydentów. Auta uderzone przez spadające kawałki lodu nie tylko ulegają uszkodzeniu, ale także stwarza to duże zagrożenie dla osób w nich podróżujących.

Nawet mimo niskich temperatur odnotowywanych tylko przez dwa dni w naszym regionie, miało miejsce zdarzenie, które mogło zostać uniknięte. Wystarczyłoby, żeby kierowca pamiętał o konieczności prawidłowego przygotowania swojego pojazdu do podróży.

Wczoraj około 15:30 na krajowej drodze numer 79 w miejscowości Solec, spadający z nieodśnieżonej naczepy firmy Krone lód uszkodził szybę w samochodzie Audi, którym podróżowała 52-letnia pani. Sprawca tego incydentu, nieświadomy zaistniałej sytuacji, kontynuował jazdę w stronę Piaseczna. Śledztwo w tej sprawie przeprowadzą funkcjonariusze piaseczyńskiej policji. Tym razem incydent zakończył się tylko uszkodzeniem pojazdu, ale trzeba przypomnieć, że nie zawsze kończy się to tak niewinnie.

Przypominamy, że kierowca ma obowiązek prawidłowego przygotowania swojego samochodu do jazdy. Zgodnie z artykułem 66 Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym, pojazd uczestniczący w ruchu drogowym musi być odpowiednio wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego nie stanowiło zagrożenia dla osób nim podróżujących lub innych uczestników ruchu.

Jeżeli kierowca nie dopełni tego obowiązku, może zostać ukarany mandatem lub funkcjonariusze mogą skierować wniosek o ukaranie do sądu. Jeżeli jednak niedbalstwo kierowcy spowoduje wypadki na drodze z powodu spadającego lodu, kierujący może zostać pociągnięty do odpowiedzialności karnej.

Wychodząc z domu na drogę, warto poświęcić kilka dodatkowych minut na oczyszczenie szyb z lodu lub śniegu. Jazda z niewielkim fragmentem przedniej szyby, który nie jest całkowicie oczyszczony, to proszenie się o kłopoty. Liczenie na to, że szyba oczyści się podczas jazdy, może prowadzić do incydentów spowodowanych złą widocznością. Nie zapominajmy również o bocznych szybach i zewnętrznych lusterkach – wszystkie te elementy są niezbędne dla bezpiecznej jazdy.

Apelujemy także do właścicieli i menedżerów firm transportowych, aby przypominali kierowcom samochodów dostawczych i ciężarowych o konieczności odpowiedniego przygotowania pojazdu przed wyjazdem na trasę.

Zdrowy rozsądek, odpowiedzialność oraz przestrzeganie obowiązujących przepisów drogowych na pewno przyczynią się do poprawy bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu. Apelujemy wiec o ostrożną i bezpieczną jazdę!