Pałac Kultury i Nauki jest jednym z ważniejszych punktów w programie niejednej wycieczki po Warszawie. Potężna budowla, wzniesiona w latach 50 XX wieku przy Placu Defilad, może zachwycać. Choć okoliczności jej powstania wzbudzają wiele sporów, jest to jeden z ciekawszych przykładów sztuki socrealistycznej na ziemiach polskich. Co warto wiedzieć na jego temat?
Pałac Kultury i Nauki to pamiątka z lat 1952-1955. Zaprojektowany przez Rosjanina, Lwa Rudniewa, miał stać się symbolem przyjaźni między PRL a ZSRR. Bryłą swą Pałac Kultury i Nauki nawiązuje do tych socjalistycznych wieżowców, które po II wojnie światowej wyrastały niczym grzyby po deszczu na terenie Moskwy. I choć polityczna geneza tej budowli od lat jest przedmiotem wielu sporów, jedno trzeba jej przyznać – gmach ten może zrobić wielkie wrażenie.
Już w chwili powstania, pałac ten zaliczał się do grona największych i najwyższych budynków w Europie. Jego wysokość to ponad 230 metrów, a kubatura tego gmachu przekracza 800 tysięcy metrów sześciennych. Imponujące wrażenie może też zrobić informacja o materiałach, które wykorzystano przy budowie tego obiektu. Pałac, który w panoramie Warszawy zajmuje tak ważne miejsce, powstał z 40 milionów sztuk cegieł.
Ten potężny gmach zachwyca swoim wyglądem zewnętrznym. Wspaniałe attyki, rzeźby sławiące robotników – oto dekoracje, dzięki którym zyskał on niezwykłą formę. Wielkie wrażenie mogą też zrobić na zwiedzających pałacowe wnętrza, przy czym na szczególne wyróżnienie zasługują reprezentacyjne sale, znajdujące się na niektórych piętrach tej budowli. W murach Pałacu Kultury i Nauki znalazło też schronienie wiele instytucji oraz placówek muzealnych. Dobrze znana jest ogromna Sala Kongresowa, w której organizowane są ważne uroczystości oraz wydarzenia kulturalne. Ważną częścią gmachu jest też Pałac Młodzieży, w którym znalazło się miejsce na sale gimnastyczne oraz na pływalnię. W Pałacu Kultury i Nauki czeka też wspaniała Kinoteka oraz Muzeum Techniki, mogące się pochwalić ciekawą ekspozycją. W murach pałacu mają też swą siedzibę inne instytucje, dzięki którym Warszawa jest miastem bardziej przyjaznym dla wszystkich miłośników kultury i nauki.