Zamek Królewski w Warszawie, czyli oko w oko z historią

Warszawa kusi swą historią oraz budowlami, które – starannie odbudowane po zniszczeniach z czasów II wojny światowej – pozwalają nam cieszyć się atmosferą starego miasta. Wycieczki po warszawskiej starówce to nie lada gratka dla tych, którzy chcą odwiedzić miejsca znane z podręczników do historii oraz nacieszyć się pięknem architektury. Co warto zobaczyć? Z pewnością Zamek Królewski, będący jedną z najważniejszych rezydencji na ziemiach polskich.

Z kart historii – Zamek Królewski i jego dzieje

Najsłynniejsza rezydencja w Warszawie powstała w okresie średniowiecza i początkowo służyła książętom mazowieckim. Szczególnie dobrym okresem dla tej budowli były rządy Janusza I Starszego, kiedy to zamek zyskał gotycką formę, a jednocześnie wzbogacił się o nowy dom mieszkalny, nazywany Domem Wielkim. Pod koniec XV wieku do założenia zamkowego dobudowano Dom Mniejszy, w którym znalazło się miejsce na takie pomieszczenia, jak książęce komnaty oraz sypialnia. Po śmierci księcia Janusza III, ostatniego przedstawiciela mazowieckich Piastów, Mazowsze stało się częścią Korony, a książęca siedziba trafiła w ręce króla Zygmunta Starego.

W XVI wieku rosło znacznie Warszawy jako ośrodka życia politycznego, nic więc dziwnego, że i tutejszy zamek zaczynał odgrywać coraz ważniejszą rolę. Gdy w 1569 roku powstała Rzeczpospolita Obojga Narodów, sejmiki zaczęto organizować właśnie w Warszawie, w murach odnowionego zamku. W ten oto sposób dawna siedziba książęca przemieniła się w okazałą budowlę, zachwycającą reprezentacyjnymi wnętrzami. Parter Domu Wielkiego został przemieniony w Izbę Poselską, z kolei pomieszczenia na piętrze przystosowano do potrzeb obradujących w nich senatorów. Swój charakter zmienił też Dom Nowy, w którym urządzono królewskie apartamenty oraz mieszkania dla straży.

W czasach Zygmunta III Wazy Warszawa staje się nową stolicą państwa, a tutejszy zamek staje się oficjalną siedzibą królewską. Oznacza to szereg prac, które mają nadać tej budowli jeszcze bardziej reprezentacyjny charakter. W ich trakcie powstaje m. in. nowy dom z kaplicą Wazów, powstaje też skrzydło zachodnie z Wieżą Zegarową, często określaną jako Wieża Zygmuntowska. W czasach Jana Kazimierza zamek znany stał się z pięknych wnętrz, utrzymanych w stylu barokowym, z kolei w czasach Augusta III zadbano o zamkowe elewacje. W tym okresie zaznaczył się trwale podział zamku na dwie części: rezydencjonalną, składającą się z takich pomieszczeń, jak jadalnia, sypialnia czy kaplica, oraz państwową, mogącą się pochwalić reprezentacyjną Salą Senatorską oraz Izbą Poselską.

Prace związane z upiększaniem zamku podejmowano też w czasach ostatniego króla Polski. Stanisław August Poniatowski zlecił przebudowę zamku w stylu klasycystycznym, a pracami kierować mieli znani i cenieni w całej Europie architekci, m. in. Jakub Fontana oraz Bernardo Belotto, znany też jako Canaletto. W tak odnowionym zamku uroczyście przyjęto Konstytucję 3 Maja. Niestety, już wkrótce nastał czas zaborów. Zamek Królewski stał się w tym czasie rezydencją carskich namiestników oraz miejscem koronacji cara Mikołaja I na polskiego króla. Wiele elementów wyposażenia trafiło w tym czasie do Rosji, zniszczone zostały też te symbole, które związane były z polską państwowością.

Po odzyskaniu niepodległości, zamek miał stać się siedzibą Naczelnika Państwa. Józef Piłsudski wybrał jednak spokojniejszy Belweder. W ten oto sposób pomieszczenia zamkowe stały się domem dla takich osobistości, jak Ignacy Paderewski czy Stefan Żeromski, który w mieszkaniu na Zamku Królewskim w Warszawie spędził ostatnie lata swego życia. Od 1927 roku Zamek Królewski służył jako miejsce urzędowania prezydenta oraz miejsce organizacji najważniejszych uroczystości państwowych. Zniszczony w czasie II wojny światowej, dopiero w latach 80. XX wieku na nowo pojawił się w panoramie Warszawy, stając się jedną z jej najważniejszych atrakcji oraz obowiązkowym punktem w programie niemal każdej wycieczki.

Co warto zobaczyć na Zamku Królewskim?

Zamek Królewski w Warszawie to ciekawy obiekt, który z pewnością warto zwiedzić podczas pobytu w Warszawie. Urządzone w jego murach muzeum może się pochwalić wieloma cennymi dziełami sztuki, a spacer po reprezentacyjnych wnętrzach każdemu z nas sprawi wiele radości. Dla kogo wizyta na Zamku Królewskim będzie idealnym rozwiązaniem? Przede wszystkim dla tych, którzy chcą poznać dzieje polskiego parlamentaryzmu. Zachwyca Dawna Izba Poselska, ozdobiona herbami dawnych województw, intryguje też Izba Senatorska, w której uchwalona została Konstytucja 3 Maja. Zamek oczaruje tez tych, którzy cenią sobie polskie malarstwo, a przede wszystkim twórczość Jana Matejki, oraz tych, którzy chcą się nacieszyć widokiem Apartamentów Królewskich. Sala Tronowa, Sala Rycerska, Gabinet Konferencyjny oraz Sypialnia Króla – oto pomieszczenia, które na każdym zwiedzającym mogą zrobić ogromne wrażenie.

Wizyta na Zamku Królewskim nie bez powodu jest jednym z obowiązkowych punktów w programie niemal każdej wycieczki po Warszawie. To miejsce związane jest z wieloma ważnymi wydarzeniami, a prezentowane w zamkowych murach dzieła sztuki mają ogromną wartość artystyczną i historyczną. Dzięki temu spacer po zamkowych pomieszczeniach stanie się dla każdego z nas wspaniałą lekcją historii, która na długo zapisze się w naszej pamięci.