Zakończenie wielomiesięcznej operacji Skorpionów z Pragi Północ skutkujące zatrzymaniem grupy przestępczej

W ostatni czwartek wielomiesięczne działania operacyjne, prowadzone przez Skorpiony z Pragi Północ, dobiegły końca. Operacyjni zakończyli swoją pracę nad rozbiciem grupy przestępczej specjalizującej się w kradzieżach samochodów na terenie Unii Europejskiej i ich paserstwie. Kulminacyjnym momentem operacji było zatrzymanie członków tej grupy, włącznie z jej przywódcą, oraz odzyskanie skradzionego w Niemczech jeepa. Wszyscy mężczyźni zostali aresztowani i postawieni przed Komendą Rejonową Policji Warszawa VI, gdzie usłyszeli zarzuty dotyczące kradzieży poprzez włamanie oraz paserstwa jeepa. Lider grupy, 46-letni recydywista, może teraz oczekiwać surowszej kary.

Policjanci z grupy „Skorpion” z Komendy Rejonowej Policji Warszawa VI przez wiele miesięcy konsekwentnie rozpracowywali działalność przestępczą tejże grupy. Jej liderem był 46-latek, który był bezpośrednio zamieszany w kradzież co najmniej trzech samochodów. W trakcie prowadzonych działań operacyjnych, funkcjonariusze odzyskali te trzy pojazdy.

Informacje o kolejnym samochodzie skradzionym w Niemczech, który miał być przetransportowany do Polski i tutaj rozebrany na części lub przerobiony, dotarły do Skorpionów kilka dni temu. Osoby uczestniczące w tym przestępstwie podjęły specjalne środki ostrożności, aby ukryć swoje działania. Nie byli jednak świadomi, że funkcjonariusze są już na ich tropie i przewidują ich następne ruchy.

28 marca Skorpiony zorganizowały akcję zatrzymania grupy przestępczej. Miało do tego dojść na jednej z posesji w powiecie grodziskim, gdzie miał być ukrywany skradziony jeep. Gdy policjanci potwierdzili obecność lidera grupy wśród osób przebywających pod tym adresem, rozpoczęli akcję. 46-latek rzucił się do ucieczki po usłyszeniu okrzyku „Policja”, odrzucając przy tym narzędzie używane do kradzieży aut – tzw. „odpalarkę”.

W wyniku akcji zatrzymano czterech mężczyzn: 46-latka oraz trzech jego towarzyszy – w wieku 35, 45 i 50 lat, z których ostatni był właścicielem posesji. Policjanci zabezpieczyli przy nich kilka telefonów komórkowych.

Na miejscu szczegółowo sprawdzono odzyskany jeep pod kątem numerów identyfikacyjnych, które potwierdziły, że został on skradziony z terenu Niemiec. Po przeprowadzeniu oględzin samochód został odholowany na parking policyjny.

Zatrzymani zostali przewiezieni do Komendy na Pradze Północ. Tam dalsze czynności w sprawie prowadzili policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości przeciwko mieniu. Na podstawie zgromadzonego materiału dowodowego, funkcjonariusze zgłosili zarzuty dla trzech zatrzymanych mężczyzn.

46-letni lider grupy odpowiadać będzie za kradzież z włamaniem jeepa w warunkach recydywy, co wiąże się z karą do 15 lat pozbawienia wolności. Pozostali dwaj zatrzymani, 35 i 45-latek, usłyszeli zarzuty paserstwa jeepa i mogą otrzymać karę do 5 lat pozbawienia wolności.

Nad postępowaniem czuwa Prokuratura Rejonowa Warszawa Praga Północ.