Zastraszający wzrost cen wynajmu mieszkań w Polsce – raport Otodom

Według ostatnich danych z serwisu nieruchomości Otodom, pod koniec sierpnia bieżącego roku na rynku wynajmu mieszkań w Polsce zarejestrowano aż 80 proc. więcej ogłoszeń w porównaniu do tego samego okresu ubiegłego roku. Warszawa okazała się być najdroższym miastem dla wynajmujących, ze średnią miesięczną stawką czynszu wynoszącą 5000 zł.

Raport Otodom wykazał, że ceny za wynajem mieszkań znacząco wzrosły. Obecnie co czwarte mieszkanie na wynajem kosztuje pomiędzy 3000 a 5000 zł, podczas gdy rok wcześniej, takie ceny oferowano tylko dla jednego na pięć mieszkań. Zaledwie 28 proc. zamieszczonych ogłoszeń prezentowało oferty poniżej 2000 zł – spadek z jednej trzeciej całkowitej liczby ogłoszeń rok temu.

Dane pokazały, że najwięcej trzeba zapłacić za wynajem mieszkania w Warszawie, gdzie średni czynsz wynosi 5000 zł, o około 10 proc. więcej niż w ubiegłym roku. Tuż za stolicą plasuje się Trójmiasto, gdzie mimo 2-procentowego spadku średniej ceny w porównaniu do lipca, najemcy muszą liczyć się ze stawką wynoszącą około 3300 zł – jeden z najwyższych czynszów w kraju. Podobna cena czeka najemców w Krakowie. Tymczasem w Bydgoszczy i Kielcach średnie ceny najmu są niższe i utrzymują się poniżej 2000 zł.

Sierpień bieżącego roku charakteryzował się zwiększonym zainteresowaniem mieszkaniami na wynajem. Serwis nieruchomości Otodom zauważył jednak, że wzrost liczby wyszukiwań nie był tak gwałtowny jak w poprzednich miesiącach i wyniósł jedynie 7 proc. w skali miesiąca.