41. edycja projektu "Warszawa w kwiatach" – konkurs na najpiękniejsze balkony i ogrody

Za nami wiosna, a przed nami 41. edycja znanego konkursu „Warszawa w kwiatach”, który oficjalnie rozpoczyna się w połowie maja. Ten rok nie jest wyjątkiem – mieszkańcy stolicy będą mieli możliwość zgłoszenia swoich przepięknie udekorowanych balkonów oraz ogrodów do udziału w tym corocznym wydarzeniu. Współzawodnictwo to jednak nie wszystko – dodatkowo, już teraz można skorzystać z różnych inicjatyw i atrakcji towarzyszących temu wydarzeniu, takich jak warsztaty związane z kwiatami czy edukacyjne spacery.

Projekt „Warszawa w kwiatach” to nie tylko zwykły konkurs. Jego celem jest promowanie miejskiego ogrodnictwa oraz rozbudzanie zamiłowania do zieleni i kwiatów wśród mieszkańców Warszawy. Każdego roku kulminacyjnym punktem tego projektu jest konkurs na najbardziej okazałe i zadbane balkony i ogrody stolicy.

Jak podkreśla Magdalena Młochowska, dyrektorka koordynatorka ds. zielonej Warszawy: „Nie ograniczamy się jedynie do samego konkursu. Chcemy zaszczepić miłość do kwiatów i zieleni, dlatego od wiosny do jesieni organizujemy różne spotkania, warsztaty oraz edukacyjne spacery po stołecznych parkach i ogrodach. Najbliższe wydarzenie o tematyce ogrodniczej odbędzie się już 12 maja, a zgłoszenia na konkurs przyjmowane są od 15 maja aż do końca czerwca”.

Oficjalne rozpoczęcie sezonu ogrodniczego i 41. edycji „Warszawy w kwiatach” planowane jest na 12 maja na Polu Mokotowskim. To tam, w godzinach od 12:00 do 16:00, zarówno dorosłymi jak i dzieci będą mogli uczestniczyć w warsztatach ogrodniczych i florystycznych, plecić wianki czy skorzystać z porad ekspertów ds. roślin. O godzinie 14:00 zaplanowano również spacer, podczas którego uczestnicy będą mogli dowiedzieć się więcej na temat najnowszych zmian w parku.

Wszystkie wydarzenia związane z projektem „Warszawa w kwiatach” są bezpłatne. Na niektóre z nich obowiązuje jednak wcześniejsza rejestracja. Aktualny harmonogram wszystkich spotkań edukacyjnych można znaleźć na stronie internetowej warszawawkwiatach.pl oraz na profilu projektu na Facebooku.

41. edycja konkursu „Warszawa w kwiatach” to wyjątkowe wydarzenie, które zasługuje na specjalne uwzględnienie. Zgłoszenia do konkursu będą przyjmowane od 15 maja do 30 czerwca 2024 roku. Formularz zgłoszeniowy można wypełnić zarówno online na stronie warszawawkwiatach.pl, jak i osobiście w siedzibach organizatorów konkursu – Zarządu Zieleni m.st. Warszawy i Towarzystwa Przyjaciół Warszawy.

W tym roku przewidziano sześć różnych kategorii zgłoszeń:

  1. Balkony, loggie, okna
  2. Inicjatywy sąsiedzkie
  3. Ogrody i ogródki przy budynkach jednorodzinnych i wielorodzinnych oraz działki kwietne w ROD
  4. Aranżacja zieleni przy placówkach oświatowych i edukacyjnych
  5. Osiedla mieszkaniowe
  6. Aranżacja zieleni przy punktach usługowych oraz budynkach użyteczności publicznej.

Dodatkowo jury ma zamiar przyznać trzy nagrody specjalne: „Mister Kwiatów”, nagrodę im. Zofii Wóycickiej oraz nagrodę im. Stefana Starzyńskiego.

Laureaci konkursu zostaną ogłoszeni podczas pikniku, który odbędzie się 14 września w Parku Agrykola. Na uczestników czeka wiele kwietnych atrakcji.