Jest jednym z najsłynniejszych traktów spacerowych, jakimi może nas oczarować Warszawa, a zgromadzone przy nim obiekty mogą na wielu turystach zrobić ogromne wrażenie. Czym zachwyca Krakowskie Przedmieście? Na jakie atrakcje warto zwrócić szczególną uwagę w trakcie wycieczki po tej części miasta?
7: Kościół Wizytek
Jednym z ważniejszych obiektów sakralnych, jakimi zachwyca Krakowskie Przedmieście, jest Kościół Sióstr Wizytek, uznawany za jedną z cenniejszych perełek polskiej architektury. Wielkie wrażenie robi późnobarokowa fasada, ozdobiona kolumnami jońskimi i korynckimi. Dzieje tego zabytku sięgają drugiej połowy XVII wieku, choć pierwszą mszę odprawiono tu dopiero w 1761 roku. Świątynia ta jest obiektem chętnie odwiedzanym przez miłośników sztuki sakralnej, kusi też tych, którzy w czasie wycieczki po stolicy chcą odwiedzać miejsca związane z osoba Fryderyka Chopina. Kompozytor, jako młody chłopak, często koncertował w tym miejscu, o czym miłośnicy jego twórczości pamiętają do dziś.
6: Kościół Świętego Krzyża
Zwiedzanie Warszawy nie może się obejść bez wizyty w kościele Świętego Krzyża, przyciągającego swymi wieżami i barokową fasadą. W świątynni tej odbywały się ważne nabożeństwa i patriotyczne manifestacje, tu również oficjalnie żegnano wielu zasłużonych Polaków. Do dziś w kościele tym znajduje się serce Fryderyka Chopina, o czym przypomina stosowna tablica. Warto tu również zwrócić uwagę na ołtarz z obrazem św. Michała Archanioła oraz ołtarz główny z piękną dekoracją snycerską. Warto też zwrócić uwagę na kościelne organy, na których grał sam Stanisław Moniuszko (będący przez pewien czas organistą w tej wyjątkowo ważnej dla Warszawiaków świątyni).
5: Pałac Czapskich
Z tą reprezentacyjną budowlą związało się wiele znanych rodów. Mieszkali tu m.in. Czapscy, Radziwiłłowie, Małachowscy i Raczyńscy. Dziś w gmachu tym mieści się Akademia Sztuk Pięknych oraz galeria Wojciecha Fibaka, mogąca się pochwalić ciekawymi przykładami polskiej sztuki XX wieku.
4: Pałac Potockich
Pałac ten może się pochwalić historią sięgającą pierwszej połowy XVII wieku, a na liście jego właścicieli pojawiają się m.in. Czartoryscy, Lubomirscy i Potoccy. Wiadomo też, że w murach tej rezydencji gościł Casanova – dyplomata i podróżnik, znany też jako wielki awanturnik. Od 1799 roku właścicielem pałacu był Stanisław Kostka Potocki, znany też jako pan Wilanowa. Dziś ten późnobarokowy gmach służy jako siedziba Ministerstwa Kultury, a część jej pomieszczeń jest wykorzystywana jako Galeria Kordegarda.
3: Zabudowania Uniwersytetu Warszawskiego
Zabudowania Uniwersytetu Warszawskiego to szereg reprezentacyjnych budowli z różnych okresów historycznych. Najstarszą z nich jest pałac Kazimierzowski, dziś służący jako siedziba władz uczelni. Zbudowany dla królewicza Jana Kazimierza, w czasach króla Stanisława Augusta Poniatowskiego stał się siedzibą Szkoły Rycerskiej dla młodzieży ze szlacheckich rodzin. Była to pierwsza w Polsce świecka szkoła, którą ukończyli m.in. Tadeusz Kościuszko i Julian Ursyn Niemcewicz. Pałac Uruskich (dziś Wydział Geografii), gmach dawnego Seminarium (dziś Wydział Prawa i Administracji) oraz dawna siedziba Szkoły Sztuk Pięknych (obecnie Wydział Historyczny) – oto kolejne budowle, na które warto w tym miejscu zwrócić uwagę.
2: Kościół św. Anny
Dziś kościół św. Anny znany jest jako kościół akademicki, warto jednak pamiętać, iż pierwotnie służył on bernardynów. Ta barokowa budowla przyciąga uwagę klasycystyczną fasadą oraz figurami ewangelistów. O tym, że kościół ten został ufundowany już w XV wieku, do dziś przypomina gotyckie prezbiterium. W kościelnym wnętrzu pięknie prezentują się też iluzjonistyczne freski, na których przedstawiono najważniejsze sceny z życia św. Anny, oraz ołtarz główny. W kościele tym znajduje się również kaplica bł. Ładysława z Gielniowa (patrona Warszawy) oraz jego relikwie.
1: Pałac Prezydencki
Pałac ten powstał z woli Stanisława Koniecpolskiego, jednak już w latach 70. XVII weku trafił w ręce Radziwiłłów. W ich rękach pozostał do 1818 roku, a w tym czasie został gruntownie przebudowany. Gdy pałac został wykupiony przez władze Królestwa Polskiego, zaczął służyć jako siedziba carskiego namiestnika. Stąd też wzięła się znana do dziś nazwa – Pałac Namiestnikowski. W latach 90. XX wieku pałac ten stał się siedzibą prezydenta RP, a jego pierwszym mieszkańcem był Lech Wałęsa.
Warszawa ma się czym pochwalić, a wycieczki po Krakowskim Przedmieściu są jednym z ciekawszych sposobów na to, by odkryć piękno tego miasta. Ta część stolicy może się pochwalić reprezentacyjnym charakterem i obiektami, które w dziejach Polski odegrały bardzo ważną rolę.