Tradycyjnie obchody Święta Niepodległości w całym kraju wiążą się z wieloma zaplanowanymi wydarzeniami. Odbywają się marsze, biegi, koncerty, wydarzenia dla dzieci i dorosłych. Obchody oficjalne natomiast, odbywają się w Warszawie, szczególnie przed Grobem Nieznanego Żołnierza na placu marsz. Józefa Piłsudskiego. Jak Warszawa obchodzi 11 listopada? Jakie zaplanowano wydarzenia w związku z 104 rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości?
Narodowe Święto Niepodległości 2022 w Warszawie
Każda osoba, która zdecydowała się przebywać w Warszawie na obchodach Święta Niepodległości, które przypada na 11 listopada, zdoła wybrać wydarzenia, które pozwolą na świętowanie ważnego dnia dla rodaków. Władze Państwowe, jak co roku brały udział w tym dniu w uroczystej zmianie warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza na Placu marsz. Józefa Piłsudskiego. Ponadto tradycyjnie odbył się Marsz Niepodległości oraz 32 edycja Biegu Niepodległości.
Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu
11 listopada Krakowskie Przedmieście stało się centrum obchodów Święta Niepodległości. Świętowanie zaplanowano przede wszystkim na trzech przestrzeniach, które zlokalizowano na dziedzińcach:
- Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego,
- Akademii Sztuk Pięknych,
- Uniwersytetu Warszawskiego.
Na scenie przy dziedzińcu Uniwersytetu Warszawskiego usłyszeć będzie można koncerty Roxie Węgiel, Enej i Zezula, LemON oraz IRA. Dla najmłodszych uczestników przygotowano ponadto wiele atrakcji na Scenie Dziecięcej na Dziedzińcu Akademii Sztuk Pięknych. Natomiast na Dziedzińcu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, nauczyć się będzie można tradycyjnych tańców polskich. Jak co roku wiele atrakcji zaplanowano również na samym Krakowskim Przedmieściu.
Bieg Niepodległości
Do 34 edycji Biegu Niepodległości zgłosiło się około 10 tys. zawodników, którzy w biało-czerwonych barwach punktualnie o 11:11 wyruszyli na trasę. Uczestnicy biegu start poprzedzili uroczystym odśpiewaniem hymnu, a w biegu towarzyszyła im historyczna oprawa. Start i meta biegu, już tradycyjnie zaplanowana została na Alei Jana Pawła II.
Jakie inne wydarzenia zaplanowano 11 listopada w Warszawie?
Inne wydarzenia, którymi Warszawa uczciła niepodległą Polskę to m.in.:
- Powązki Wojskowe – w godzinach 13:00-15:00 odbył się spacer po Powązkach za tych, którzy odeszli za Niepodległą Polskę.
- Niepodległa do hymnu – Wspólne śpiewanie hymnu o godzinie 12:00 w dniu 11 listopada to już tradycja w całym kraju. Na Placu Zamkowym w Warszawie hymn można było usłyszeć w wykonaniu trębacza z Wieży Zegarowej Zamku Królewskiego.
- Piknik “Pokolenia. Święto Niepodległości dla młodszych i starszych”. – Muzeum Wojska Polskiego zorganizowało piknik, podczas którego odbyła się prezentacja pojazdów, wystawa planszowa i czasowa oraz stoisko z figurkami do gier strategicznych.
- Przystanek Niepodległość – Muzeum Historii Polski zorganizowało wydarzenie, któremu towarzyszyła gra miejska “Zmierzch przed burzą”. Dla najmłodszych uczestników przygotowano natomiast grę “Mali Reporterzy”
- Marsz Niepodległości – Zgodnie z coroczną tradycją o godzinie 14:00 wyruszył z Ronda Dmowskiego Marsz Niepodległości. Hasło, które mu towarzyszy w roku 2022 to: Silny Naród, Wielka Polska”.
- 104 latawce na Ursynowie – Jak podaje serwis naszursynow.pl, dzielnica świętowała 104 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę m.in. wypuszczeniem w niebo 104 latawców. Każdy z nich był przede wszystkim symbolem jednego roku wolnej Polski.
W wielu miejscach stolicy i dzielnicach Warszawy zorganizowano wydarzenia, które pozwoliły świętować ważne dla całego kraju Narodowe Święto Niepodległości.