zakup węgla Warszawa

Zakup tańszego węgla w Warszawie 

Warszawa dołączyła do grona samorządów, które będą sprzedawać węgiel dla mieszkańców po cenie preferencyjnej. Zainteresowani zakupem tańszego paliwa, będą musieli wcześniej wypełnić odpowiedni wniosek. Jego dostawą i magazynowaniem zajmie się warszawskie Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania.

Węgiel nie droższy niż 2 tys. zł za tonę w Warszawie 

Ustawa, która weszła w życie 3 listopada, pozwala na zakup preferencyjny węgla dla gospodarstw domowych. Samorządy, które przystąpiły do rządowego programu, będą miały możliwość zakupu paliwa po dużo niższej cenie w porównaniu z aktualnymi cenami rynkowymi. Mieszkańcy natomiast po złożeniu odpowiedniego wniosku będą mogli zakupić węgiel w cenie nie wyższej niż 2 tys. zł za tonę. 

Stolica przygotowuje się do dystrybucji paliwa, którą zajmować się będzie MPO. Spółka zarówno odbierze węgiel od spółki państwowej, przetransportuje paliwo na miejsce składowe, zajmie się magazynowaniem na swoim terenie, jak i będzie odpowiedzialna za sprzedaż bezpośrednią. 

Jak starać się o zakup węgla w cenie preferencyjnej? 

Uzupełnione przez mieszkańców Warszawy ankiety, pozwoliły na zorientowanie się w potrzebach zakupu węgla. Jak podaje Urząd m.st. Warszawy, w ubiegłym tygodniu stolica zgłosiła zapotrzebowanie na ponad 5 tys. ton węgla. Ze strony miasta spełniono wszystkie wymagane działania wynikające z ustawy. Nadal nie otrzymano jednak projektu umowy na dostawy węgla od wskazanego przez rozporządzenie podmiotu, który wprowadza paliwo stałe do obrotu. Nie wiadomo również, z których zsypisk MPO będzie mogło odebrać paliwo do transportu. 

Zgodnie z ustawą, zainteresowani mieszkańcy zobowiązani są do złożenia odpowiedniego wniosku do 15 kwietnia 2023 roku. Pobrany ze strony urzędu dokument, należy wypełnić i złożyć w dzielnicowych Wydziałach Obsługi Mieszkańców lub elektronicznie przez platformę epuap. 

Zakup węgla, płatność i transport uzgodnić będzie można bezpośrednio z MPO. Składowanie węgla planuję się w dwóch lokalizacjach w Warszawie: na Bielanach przy ul. Kampinoskiej oraz na Ursynowie przy ul. Mortkowicza.