Analiza rynku elastycznych powierzchni biurowych w Europie

W zgodzie z najświeższymi danymi zebranymi przez Savills, globalną firmę doradztwa nieruchomości, oraz specjalistów z ich platformy Workthere, która skupia oferty elastycznych przestrzeni biurowych, Londyn utrzymuje pozycję lidera w europejskim sektorze elastycznych powierzchni biurowych. W pierwszym półroczu 2023 roku, transakcje przeprowadzone na londyńskim rynku tego typu przestrzeni wynosiły 13% całkowitego popytu na biura. Kolejne miejsca pod względem aktywności na rynku elastycznych powierzchni biurowych zajęły Praga (8%), Amsterdam (6%), Madryt (5%) oraz Warszawa (4%).

Po okresie zastoju spowodowanego pandemią, rynek elastycznych powierzchni biurowych w Europie ożywa. Firmy skupiające się na efektywnym zarządzaniu kosztami starają się zdobyć najlepsze dostępne na rynku przestrzenie biurowe. Ed Bouterse, szef Worthere Europe i dyrektor ds. zarządzania portfelem elastycznych powierzchni biurowych w regionie EMEA przewiduje, że udział operatorów elastycznych powierzchni biurowych w europejskim rynku wzrośnie do około 5-8% w 2024 roku, gdy poziom obłożenia osiągnie 85%.

Thomas Jodar, Associate Director i lider projektu Workthere w Polsce, komentuje sytuację na rynku warszawskim. Firmy w stolicy Polski szukają najbardziej atrakcyjnych miejsc i biur najwyższej klasy, aby przyciągać talenty i zapewnić im lepsze warunki pracy. Szczególnie nowi gracze na rynku są zainteresowani stworzeniem odpowiedniej kultury pracy i motywowania pracowników do stacjonarnej pracy. Ważną rolę odgrywają również oferowane udogodnienia.