Zmiany w ogrzewaniu domów w Warszawie: zakaz spalania węgla

Począwszy od niedzieli, 1 października, mieszkańcy stolicy nie będą mogli już korzystać z węgla jako źródła ciepła dla swoich pieców i kominków. Wprowadzenie tego zakazu było elementem nowelizacji uchwały antysmogowej dla całego Mazowsza, o czym przypomniał warszawski ratusz.

Jedynymi wyjątkami od tej reguły są instalacje, które spełniają kryteria tzw. ekoprojektu i rozpoczęły swoją działalność przed 1 czerwca 2022 roku, oraz instalacje klasy 5, które zaczęły działać przed 10 listopada 2017 roku. Właściciele takich urządzeń mają prawo korzystać z węgla aż do końca ich żywotności.

Ograniczenie palenia węglem w Warszawie jest inicjatywą Sejmiku Województwa Mazowieckiego, wprowadzonej przez nowelizację uchwały antysmogowej. Dokument ten zawiera również informację o wprowadzeniu analogicznego zakazu w powiatach ościennych stolicy od 2028 roku.

Mieszkańcy stolicy mają możliwość ubiegania się o wsparcie finansowe na eliminację tzw. kopciuchów z ich domów. Stołeczny ratusz oferuje dofinansowanie na ten cel w wysokości do 70%. Warszawski program dotacji umożliwia wymianę przestarzałych pieców na bardziej ekologiczne źródła ogrzewania, takie jak pompy ciepła, kotły gazowe, instalacje ogrzewania elektrycznego oraz podłączenie budynku do sieci ciepłowniczej.

Wsparcie w eliminowaniu starych pieców jest dostępne również za pośrednictwem ogólnopolskiego programu „Czyste Powietrze”. W Warszawie jego realizacją zajmuje się Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W ramach tego programu możliwe jest otrzymanie dofinansowania na wymianę starych pieców na paliwo stałe na ekologiczne systemy grzewcze spełniające wymagania programu, a także na instalację centralnego ogrzewania lub ciepłej wody użytkowej, wentylację mechaniczną, mikroinstalacje fotowoltaiczne, ocieplenie domu czy wymianę okien i drzwi.