Bezpłatne rejsy na Wiśle realizowane z budżetu obywatelskiego 

Na Wiśle odbędzie 365 bezpłatnych rejsów, które zrealizowane zostaną z budżetu obywatelskiego. Projekt obejmuje przede wszystkim rejsy turystyczno-krajoznawcze, odbywające się z animatorem-przewodnikiem.  

Zaplanowane rejsy odbywają się na różnych środkach transportu wodnego. Planuje się wykorzystać tradycyjne łodzie drewniane, katamarany, łodzie motorowe, statki i małe motorówki. Będzie również możliwość poprowadzenia niektórych z nich samodzielnie, ponieważ nie wymagają specjalnych uprawnień. Projekt “Rzuć wszystko i chodź nad Wisłę – bezpłatne rejsy Stołecznej Żeglugi Pasażerskiej” dotyczy zorganizowania co najmniej jednego rejsu w dni powszednie. Ponadto w weekendy zaplanowano przynajmniej 5 rejsów w ciągu dnia. 

Z roku na rok Stołeczna Żegluga pasażerska i rekreacyjna cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Mieszkańcy dotychczas z bezpłatnych rejsów mogli korzystać podczas organizowanych imprez oraz wydarzeń plenerowych. Otwarcie sezonu to możliwości codziennego rejsu na wiślanych łodziach oraz przede wszystkim wzbogacenie go o nowe jednostki. Zaplanowane trasy uzupełnia oferta rejsów armatorów komercyjnych. Obejrzeć będzie można zachód słońca nad budynkami stolicy w okolicach Mostu Siekierkowskiego. Uruchomiona będzie również najpopularniejsza trasa Podzamcze – Gruba Kaśka oraz Dworzec Wodny Warszawa na Bulwary Karskiego, Wszystkie rejsy planowane są z dwutygodniowym wyprzedzeniem. 

Wybór statku 

Rejsy jak co roku zaplanowano statkami, takimi jak Loewentin, który pomieści do 50 pasażerów oraz Werner, mieszczący do 12 osób. Nowością są rejsy statkiem pasażerskim Fisherman, który na pokładzie pomieści aż 250 pasażerów, będąc zarazem największym statkiem pasażerskim pływającym w tej chwili w Wiśle. Jak podaje Urząd Miasta St. Warszawy, codzienne turystyczne rejsy z przewodnikiem zaplanowano na statku Loewentin, odbywające się od kwietnia do końca września. Na pokładzie czynny będzie w trakcie każdego rejsu punkt gastronomiczny. Ponadto zaplanowane rejsy prowadzone zostaną w dwóch językach – polskim i angielskim. Planuję się również wprowadzenie rejsów w języku ukraińskim. Całość zostanie dostosowana do grupy, skupiając się na roli Wisły i historii Polski oraz Warszawy.