wystawa w Muzeum Warszawa

Błysk, mat, kolor, czyli Warszawa w latach 90

Od 20 października w Muzeum Warszawy obejrzeć będzie można wystawę “Błysk, mat, kolor Fotografia i Warszawa lat 90”. Składa się ona z ponad tysiąca zdjęć i filmów, zarówno amatorskich, jak i profesjonalnych, które przygotowało ponad sto twórców i twórczyń. 

Lata 90 to czas kontrastów, zmian i przełomów, do którego będziemy mogli wrócić, odwiedzając Muzeum Warszawy już 20 października. Warszawę i rzeczywistość, która stale się zmieniała, przedstawią fotografie z archiwów fotografów, artystów, fotoreporterów, ale również z prywatnych amatorskich albumów. Wystawa “Błysk, mat, kolor Fotografia i Warszawa” to powrót do wydarzeń m.in. takich jak pierwszy McDonald, afisze wolnych wyborów czy pierwszy dzień wiosny. Jak podają organizatorzy, to także narkomania, bieda i strajki. 

Czas zatrzymany na fotografiach 

Wystawę w Muzeum Warszawy zobaczymy w sześciu salach, w których rozmieszczone zostanie ponad tysiąc obiektów. Prezentacja obejmuje zdjęcia, pocztówki, filmy, ale również projekcje slajdów, niewielkie odbitki, czy stykówki. Organizatorzy wydarzenia wspominają, że wybór fotografii na wystawę nie był łatwy. Pokazane zostaną prace znanych fotografów i fotografek (m.in. Anny Musiałówny, Tadeusza Rolke), artystów, fotografów prasowych, młodych, rozpoczynających pracę w wolnych mediach oraz filmowców i dokumentalistów. 

Muzeum Warszawy ogłosiło również zbiórkę zdjęć Warszawy z lat 90, które zostaną częścią wystawy. Przedstawiają one prywatne zbiory, spostrzeżenia stolicy, których nie zobaczymy w klasycznych, ogólnodostępnych publikacjach.